(Перенаправлено з Аргалі)

Архар

Архар.jpg

Арха́р, аргалі, аркар, качкар, дикий баран — збірна назва кількох рас муфлона.

Особливості будови

Залежно від розміру і забарвлення тіла в межах групи розрізняють кілька варіацій, які раніше мали статус підвидів. Памірський архар, або гірський баран Марко Поло (Ovis ammon polii), названий на честь мандрівника Марко Поло, який першим описав його в ранзі виду, є найбільшим серед них. Висота тварини в холці становить 120–125 см, маса сягає 200–220 кг. І самці, й самиці мають довгі роги, однак у самців вони можуть становити до 13 % маси тіла. Роги виростають до 190 см завдовжки, спірально закручені, із закінченнями назовні і догори. Забарвлення тіла у різних підвидів варіює в широкому діапазоні від світло-пісочного до темного сіро-бурого, однак нижня частина тіла зазвичай помітно світліша. З боків уздовж тіла є темно-бурі смуги, які чітко розділяють темніший верх і світліший низ. Морда й охвістя світлі. У самців навколо шиї є кільце світлої вовни, а також видовжена вовна на загривку. Линяють тварини двічі на рік: зимове «вбрання» помітно світліше і довше за літнє.

Спосіб життя та екологічні особливості

Архари живуть групами до 100 тварин. Поза сезоном розмноження самці й самиці тримаються окремо один від одного. Статевої зрілості самиці досягають на другий рік життя, самці — на п’ятий. Період гону в різних популяціях дещо відрізняється, але загалом триває від жовтня до листопада. На час розмноження архари утворюють шлюбні групи, кожна з яких може складатися з кілька самців і кількох самиць одночасно. Вагітність триває 150–160 днів, після чого на світ з’являються 1–2 ягнят. Перед отеленням, яке припадає на ранню весну, самиця відокремлюється від стада, знаходить затишне місце і проводить з ягнятами перші кілька днів. Потомство самиця доглядає близько 4 місяців, після чого ягнята стають повністю самостійними. Самці не беруть участі у вихованні ягнят. Тривалість життя архарів — 10–13 років. Архари надають перевагу великим відкритим просторам: степовим, лучним або пологим гірським схилам, плато, передгірним рівнинам. Крутих скель, стрімких схилів або вузьких ущелин зазвичай уникають. У деяких районах живуть у пустельній місцевості. Діапазон їхнього вертикального поширення надзвичайно широкий: деякі групи тварин часто зустрічаються високо в горах, до 5500 м над рівнем моря. У більшості районів архари здійснюють сезонні кочівлі, розмах яких залежить від стану пасовищ і змінюється по роках. У деяких випадках, особливо в передгір’ях, архари осілі й весь рік тримаються одних і тих самих місць. Живляться переважно трав’яною рослинністю, віддають перевагу злакам.

Географічне поширення

Поширений архар від островів Корсика, Сардинія, Кіпр на заході через гори Малої Азії, Ірану, Афганістану, Східного Пакистану і Північно-Західної Індії до Південно-Східного Тибету й Великого Хінгану на сході, а також на Закавказзі, в Алтайських горах і горах Середньої Азії, Казахстану, Туви. Акліматизований у деяких країнах Європи, в Україні — в Криму.

Значення

Архари в деяких регіонах — важливий об’єкт промислового і спортивного полювання. У результаті гібридизації диких баранів різних підвидів (муфлонів, архарів) зі свійськими вівцями створено такі цінні породи, як гірський меринос, архаромеринос та інші.

Література

  1. Брем А. Э. Жизнь животных : в 7 т. / Пер. с нем. Москва : Просвещение, 1971. Т. 6: Млекопитающие, или звери. 627 с.
  2. Madrazo J. Ovis ammon: The Argali Trail. Long Beach : California Safari Press, 2010. 200 p.
  3. Wildlife of the Himalayas and the Terai Region / Ed. by A. Kothari, B. Chhapgar. Mumbai : Bombay Natural History Society ; New Delhi : Oxford University Press, 2012. 216 p.

Автор ВУЕ

С. В. Кокодій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кокодій С. В. Архар // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архар (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶