Арифметичні дії

Арифмети́чні ді́ї над числами (основні) – додавання, віднімання, множення та ділення. Їх записують за допомогою символів [math]« + », « – », « × »[/math] і [math]« : »[/math], а також знаку рівності [math]« = »[/math].

Записані в такий спосіб арифметичні операції виконують у певній послідовності – спочатку множення і ділення, а потім додавання і віднімання.

Наприклад, [math]3 + 4 × 5 = 3 + 20 = 23[/math]. Послідовність виконання операцій може бути змінено, якщо частину прикладу виокремити за допомогою дужок. У такому разі виокремлену частину обчислюють насамперед. Наприклад, [math](6 + 4) : 5 = 10 : 5 = 2[/math].


Властивості арифметичних дій вивчає теоретична арифметика. У різні часи до арифметичних дій відносили також піднесення до степеня, добування кореня, розв’язування числових рівнянь й обчислення суми прогресій – арифметичної прогресії та геометричної прогресії.

Історично список арифметичних дій колись містив власне лічбу, подвоєння (окремо від множення), ділення на два й ділення з остачею (окремо від ділення націло). Дж. Непер у праці «Логістичне мистецтво» ділив арифметичні дії за ступенями. На нижчому ступені були додавання й віднімання, на наступному – множення й ділення, далі – піднесення до степеня й добування коренів. І. В. Арнольд (1900–1948; Україна, Росія) підтримував цю систему, але до дій третього ступеня відносив також логарифмування (див. Логарифм). Наразі такі дії як піднесення до степеня й добування коренів відносять до алгебри.

Література

  1. Энциклопедия элементарной математики : в 5 кн. / Под ред. П. С. Александрова, А. И. Маркушевича, А. Я. Хинчина. Москва : Гостехтеоретиздат, 1951–1966.
  2. Депман И. Я. История арифметики. Москва : Просвещение, 1965. 415 с.
  3. История математики : в 3 т. / Под ред. А. П. Юшкевича. Москва : Наука, 1970. Т. 1–2.
  4. Меннингер К. История цифр. Числа, символы, слова / Пер. с англ. Москва : Центрполиграф, 2011. 598 с.

Автор_ВУЕ

Клецька Т. С.


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Клецька Т. С. Арифметичні дії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арифметичні дії (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶