Аркебуза

Аркебуза.png

Аркебу́за (фр. arquebuse, від давньонім. Hakenbüchse, з Haken — гак і Büchse — зброя) — ґнотова дульнозарядна рушниця, одна з перших моделей ручної вогнепальної зброї.

За аналізом зразків, що збереглися, мала такі технічні характеристики: калібр 12,5–18,5 мм, довжина дула 1,2–2,4 м (в різних модифікаціях), дальність польоту кулі — до 250 м, маса від 2,5 до 4 кг, кількість пострілів — один за хвилину, початкова швидкість кулі — 200–300 м/с, прицільна дальність — 40–50 м. З’явилася у 14 ст. в Німеччині, за більш поширеними даними – у 15 ст. в Іспанії; існують також згадки про її наявність у той же період в інших країнах: зокрема, у наказі Генріха Річмондського, коменданта Тауера (Велика Британія), наведеному в манускрипті Харлея (1487), згадано зброю під назвою hacquebuts. Уперше було взято на регулярне озброєння так званою піхотою порядку (Іспанія), сформованою у 1496 для боротьби проти французьких військ; першим прикладом ефективного застосування вважається битва при Павії (1525; див.), де іспанська піхота, озброєна аркебузами, вирішила результат битви частим залповим вогнем, що порушив бойові порядки французьких військ. Незважаючи на це, незручність у користуванні, низький темп стрільби та недостатня влучність завадили аркебузам стати основною зброєю піхоти. Навіть у середині 16 ст. у військах герцога Альби під час придушення революції у Нідерландах аркебузи становили лише половину ручної далекобійної зброї іспанських військ, які продовжували використовувати більш звичні й точні арбалети. В Україні аркебуза набула поширення у 16–17 ст. (у шляхетському середовищі та серед козаків), з часом її виготовлення освоїли місцеві ремісники. У процесі модернізації зброї аркебузу було витіснено мушкетом (16 ст.), що вирізнявся кращими балістичними характеристиками та ударно-спусковим механізмом, а також темпом стрільби.

Література

  1. Сидоренко В. О. Вогнепальна зброя селянсько-козацької піхоти XVI–XVII ст. // Український історичний журнал. 1965. № 9. С. 114–118.
  2. Сас П. М. Аркебуза // Енциклопедія історії України : в 10 т. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 1. 688 с.
  3. Карман У. История огнестрельного оружия. С древнейших времен до XX века / Пер. с англ. Москва : Центрполиграф, 2007. 298 с.
  4. Коггинс Дж. Эволюция вооружения Европы. От викингов до Наполеоновских войн / Пер. с англ. Москва : Центрполиграф, 2009. 252 с.
  5. Francis P. A History of Guns. San Bernardino : CreateSpace Independent Publishing Platform, 2014. 160 p.

Автор ВУЕ

В. І. Рєзнік


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рєзнік В. І. Аркебуза // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркебуза (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
13.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶