Арнесон, Роберт Карстон

Арнесон Роберт Карстон.jpg

А́рнесон, Ро́берт Ка́рстон (англ. Arneson, Robert Carston; 04.09.1930 м. Беніша, шт. Каліфорнія, США — 02.11.1992, там само) — скульптор-кераміст, засновник напряму фанк-арт у мистецтві кераміки, почесний доктор мистецтв Школи дизайну Род-Айленда (з 1985) і Художньої школи м. Сан-Франциско (з 1987).

Арнесон, Роберт Карстон

(Arneson, Robert Carston)

Народження 04.09.1930
Місце народження Беніша, США
Смерть 02.11.1992
Місце смерті Беніша
Напрями діяльності образотворче мистецтво, скульптура
Традиція/школа фанк-арт

Життєпис

Автопортрет

Закінчив школу в м. Беніші. У 17 р. опублікував перші карикатури в місцевій газеті «Беніша Гералд» («Benicia Herald»). 1953 закінчив Каліфорнійський коледж мистецтв (м. Окленд), де отримав ступінь бакалавра.

Викладав мистецтво в середній школі. 1958 закінчив Коледж Міллз у м. Окленді та отримав ступінь магістра мистецтв. Упродовж 1958–1959 викладав у Джуніор-коледжі м. Санта Роси (шт. Каліфорнія), 1959–1960 — у школі Фермонта (м. Окленд), 1960–1962 — у Коледжі Міллз, з 1962 — у Каліфорнійському університеті в м. Дейвісі, де організував студію кераміки.

1973 став професором мистецтв.

1975 повернувся до м. Беніші.

Творчість

У творах Арнесона кераміка перетворилася з ремесла, пов’язаного здебільшого з технічною майстерністю, на повноцінну самодостатню форму мистецтва, де головує художня виразність і зміст твору. На початку 1960-х разом із кількома ін. художниками з Каліфорнії заперечив ідею, що художник-кераміст має виготовляти лише утилітарні та декоративні предмети; розпочав виготовлення нефункціональних скульптур.

Створив багато автопортретів, які часто називають «автобіографією в глині». У роботі використовував дзеркала, фото й малюнки. Кожен із цих творів по-новому розкривав його особистість. Зображував себе у вигляді різних пародійних стереотипів. Низка автопортретів-карикатур Арнесона — у колекції художнього музею в м. Гонолулу.

Робив також портрети ін. художників. Виготовив 1968 скульптуру «Друкарська машинка», яка була виставлена в Музеї сучасного мистецтва в м. Нью-Йорку на виставці «Дада, сюрреалізм та їх спадщина».

У 1980-ті створив низку робіт, присвячених жаху ядерної катастрофи.

1991–1994 роботи Арнесона із серії «Яйцеподібні голови» було встановлено в кампусі Каліфорнійського університету в м. Девісі.

Твори Арнесона експонуються в Чиказькому інституті мистецтв, Метрополітен-музеї, Національному музеї сучасного мистецтва в м. Кіото, Музеї сучасного мистецтва в м. Сан-Франциско та ін. музеях світу. У м. Беніша створений парк скульптур його імені.

Додатково

  • Однією з найсуперечливіших робіт є бюст мера м. Сан-Франциско Дж. Москоне (1981) — водночас і реалістичне зображення, і карикатура. П’єдестал використано для слів та образів, що втілювали життя політика. Від 2012 статуя зберігається в колекції Музею сучасного мистецтва м. Сан-Франциско.

Література

Fineberg J. A Troublesome Subject: The Art of Robert Arneson. Berkeley : University of California Press, 2013. 270 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Арнесон, Роберт Карстон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арнесон, Роберт Карстон (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶