Артеріальні дуги

Артеріа́льні ду́ги, дуги аорти (arcus aortae) — кровоносні судини, які закладаються в зародках усіх хребетних у ділянці глотки у вигляді парних стовбурів, що відходять від черевної аорти і впадають у спинну.

Характеристика

У зародків хребетних в ембріогенезі зазвичай закладається 6 пар артеріальних дуг (у круглоротих — до 15, у риб — до 7). Відходять від черевної аорти, кільцями охоплюють глотку, проходять по міжзябрових перегородках і на спинному боці впадають у спинну аорту. Перші 2 пари артеріальних дуг (щелепна і під’язикова) редукуються, у риб і личинок земноводних вони зберігаються у вигляді дрібних судин. У риб решта артеріальних дуг (4–5 пар) перетворюються на зяброві артерії (6-та пара, крім того, постачає кров до плавального міхура). У наземних хребетних 3-тя пара артеріальних дуг перетворюється на сонні артерії, 6-та пара — на легеневі. 5-та пара артеріальних дуг редукується у всіх наземних хребетних тварин, крім хвостатих амфібій, у яких 4-та й 5-та пари утворюють стовбури аорти, що зливаються в спинну аорту. Найрозвиненіша 4-та пара артеріальних дуг, яка в процесі ембріогенезу перетворюється на основні судини великого кола кровообігу, — дуги аорти, або аортальні. У амфібій і рептилій розвинені обидві дуги 4-ї пари. У птахів і ссавців спочатку також закладаються обидві дуги 4-ї пари, але в ембріогенезі у птахів зберігається лише права половина, ліва редукується; у ссавців — навпаки, також залишається невеликий рудимент — плечо-головний стовбур. У людини в ембріональному розвитку всі 6 пар дуг відсутні, вони формуються поступово: закладаються й перебудовуються 2 перші дуги, решта — ще не сформовані. 5-та артеріальна дуга в людини відразу закладається у вигляді рудиментарної судини та швидко редукується. Аномалії ембріогенезу призводять до атавістичних вад серця і судин, коли в дорослих особин зберігаються зародкові судини. Найчастіша аномалія — наявність правої дуги аорти (в ембріогенезі відбувається редукція не правої, а лівої дуги 4-ї пари). Зрідка трапляється інші вади розвитку: збереження і правої, і лівої дуг 4-ї пари — так зване аортальне кільце. Також транспозиція розташування судин: дуга аорти відходить від правого шлуночка, легенева артерія — від лівого, як результат порушення диференціювання первинного ембріонального стовбура. Якщо відкрита артеріальна, або Боталова протока, зберігається зв’язок між 4-ю та 6-ю парою артеріальних дуг (дугою аорти й легеневою артерією), при цьому частина артеріальної крові з великого кола кровообігу потрапляє в мале. За відкритої сонної протоки зберігається ембріональний зв’язок між 3-ю і 4-ю парами артеріальних дуг (сонною артерією і дугою аорти). Збереження спільного артеріального стовбура, який у процесі ембріонального розвитку не розділився на аорту й легеневий стовбур, призводить до змішування артеріальної та венозної крові.

Література

  1. Рэфф Р. А., Кофмен Т. К. Эмбрионы, гены и эволюция / Пер. c англ. Москва, 1986. 404 с.
  2. Свиридов О. І. Анатомія людини / За ред. І. І. Бобрика. Київ, 2001. 427 с.
  3. Привес М. Г., Лысенков Н. К., Бушкович В. И. Анатомия человека. 12-е изд. Санкт-Петербург, 2017. 720 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Артеріальні дуги // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артеріальні дуги (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶