Артерія легенева

Артерія легенева. Модель серця людини. Позначення: A — аорта; B — лівий шлуночок; C — правий шлуночок; D — стовбур легеневої артерії

Арте́рія легене́ва — велика парна кровоносна судина малого кола кровообігу, що є продовженням легеневого стовбура.

Характеристика

Є права і ліва легеневі артерії — єдині з артерій, які забезпечують перенесення венозної крові до легень. Обидва відгалуження (легеневі артерії) легеневого стовбура починають мале коло кровообігу, близько 2–2,5 см у діаметрі, відходять від правого шлуночка серця, розташованого попереду, лівіше за всі судини, які входять і виходять із серця. Права легенева артерія довша за ліву, довжина ділянки до поділу на ліву і праву становить близько 4 см. Права легенева артерія завдовжки близько 4 см, відходить від легеневого стовбура під кутом, розташована між верхньою порожнистою веною, висхідною частиною аорти з одного боку і перед правим головним бронхом — з іншого. У ворота правої легені права легенева артерія заходить попереду, відразу галузиться на 3 великі судини, які своєю чергою галузяться по бронхіальному дереву на сегментні й часточкові артерії, далі — до капілярів, обплітаючи кожну альвеолу. Ліва легенева артерія коротша й тонша за праву, продовжує легеневий стовбур. Ліва легенева артерія розташована перед низхідною частиною аорти та головного лівого бронха (над ним). У воротах лівої легені вона галузиться на два крупні стовбури: артерії верхньої частки та артерії нижньої частки, далі — на сегментні й часточкові артерії, до капілярів, обплітаючи кожну альвеолу.

Функції

Функція судин малого кола кровообігу полягає в забезпеченні обміну дихальних газів (кисню і вуглекислого газу) між альвеолярним повітрям і кров’ю легеневих капілярів. У паренхімі легень під плеврою і в ділянці дихальних (альвеолярних) бронхіол дрібні відгалуження артерії легеневої і відгалуження грудної частини аорти утворюють міжсистемні анастомози. Це єдине місце в судинній системі, де можливий найкоротший шлях руху крові з великого кола кровообігу безпосередньо в мале коло. У немовлят діаметр легеневого стовбура та легеневих артерій більший за діаметр аорти. У дітей упродовж першого року життя в легені надходить порівняно більше крові за рахунок міжсистемних анастомозів, тому легеневі артерії та їхні гілки швидко ростуть. Закриття просвіту великого, середнього або малих розгалужень артерії легеневої тромбом, який найчастіше утворюється у великих венах нижніх кінцівок або тазу, — тромбоемболія легеневої артерії — поширене небезпечне серцево-судинне захворювання; найчастіше завершується летально.

Література

  1. Головацький А. С., Черкасов В. Г., Сапін М. Р. та ін. Анатомія людини : у 3 т. 3-тє вид., доопрац. Вінниця : Нова Книга, 2015. Т. 2. 456 с.
  2. Гістологія. Цитологія. Ембріологія / За ред. О. Д. Луцика, Ю. Б. Чайковського. Вінниця : Нова Книга, 2018. 592 с.
  3. Сіромаха С. О., Руснак А. О., Лежненко С. П. та ін. Тромбоемболія легеневої артерії у вагітних та породіль // Український журнал Перинатологія і Педіатрія. 2019. № 4 (80). С. 30–38.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Артерія легенева // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артерія легенева (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶