Артефакт

Артефакт. Місячний автомобіль місії «Аполлон 16» — артефакт людської цивілізації на Місяці

Артефáкт (лат. arte factum, букв. — штучно виготовлене, від ars — мистецтво, ремесло і facere — робити, виготовляти) — багатозначний термін.

  1. У міфології — надприродні, створені божественними силами речі (золоті ріг та бодець, отримані, за Авестою, від богів Йїмою-скотарем; плуг, ярмо, сокира і чаша, які впали людям з неба у скіфському міфі), що наділяють людину новими можливостями і/чи посилюють їх.
  2. В естетиці — інформація, яка несе в собі естетичний вплив. Традиційно це пов’язувалося зі сферою матеріально-художніх об’єктів, створених в річищі мистецтва. У сучасному розумінні (інституціональна концепція мистецтва) артефакт і художній твір не ототожнюються: на відміну від останнього, артефакт постає матеріальним об’єктом, який забезпечує творові митця статус художнього явища в системі відповідних функціональних зв’язків (наприклад, музей).
  3. В археології — об’єкт, виявлений в ході розкопок або випадково, що колись оброблявся людиною (рештки кісток тварин, що мають на собі сліди людського втручання; кам’яне знаряддя, зброя, посуд, прикраси тощо).
  4. У культурології — проекція трьох іпостасей об’єкта: інформаційної — «знак», смислової — «сенс», та функціональної — «предмет», одиниця культури.
  5. У культурній антропології — закарбовані в матеріальних об’єктах ідеї, моральні нормативи, символіка тощо.
  6. У соціології — спотворений висновок під час проведення чи інтерпретації соціологічного дослідження. Викривлює дані соціологічного опитування, унаслідок чого неможливо отримати точні уявлення про реальний стан громадської думки.

Усе, що за походженням не є природним. Річ неможливо кваліфікувати як артефакт поза присутністю людини. Артефакт є фактом культури, а не природи.

Література

  1. Волек Я. К анализу понятия «артефакт» // Чешская и словацкая эстетика XIX–XX вв. : в 2 т. Москва : Искусство, 1985. Т. 2. C. 266–279.
  2. Яковенко Ю. Проблема артефакту в соціології: історико-теоретичний формат аналізу // Психологія і суспільство. 2004. № 4 (18). С. 75–94.
  3. Орлова Э. А. Артефакт как единица анализа социокультурной микродинамики // Обсерватория культуры. 2010. № 5. С. 6–12.
  4. Наконечна О. В. Матеріальний артефакт як об’єкт культурологічного дослідження // Культура України. 2014. Вип. 44. С. 88–95.
  5. Read D. W. Artifact Classification A Conceptual and Methodological Approach. Oxon : Routledge, 2016. 364 p.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чікарькова М. Ю., Найдьонов О. Г. Артефакт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артефакт (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶