Архаїка

Мармурова статуя куроса, невідомий автор, бл. 590–580. Музей мистецтва Метрополітен у м. Нью-Йорку, США

Архáїка (від грец. ἀρχαῖος — старовинний) — багатозначний термін:

1) У найширшому розумінні — старовина, давнина; визначальна риса старовини; культура традиційна; старовинні речі; застаріле, пережиток старовини, анахронізм; старе, допотопне, те, що вийшло зі вжитку, несучасне [наприклад, звичаї, традиції, стилі, артефакти, предмети; у мові — застарілі слова чи вирази (див. Архаїзм)]. Близькі за значенням терміни, що використовують у біології та екології, — атавізм, рудиментарні органи.

2) В історичній науці — у широкому розумінні — етап у процесі історичного розвитку людства, що передує цивілізації. Характерні риси періоду: людина доби архаїки орієнтована на абсолютну незмінність буття; час розглядався як постійне повернення до витоків, завдяки чому світ в уявленнях людей залишався незмінним; простору архаїчної культури властива впорядкованість, яку вона набула в момент творення із первісного хаосу; релігійні уявлення синкретичні (див. Синкретизм) та нерозривно пов’язані з практичною діяльністю людини, а також формами соціальної організації; міф і ритуал постають як основні організуючі суспільні структури. Термін «архаїка» може вживатися й у значенні «властивість людського розуму», тобто властивість мислити міфологічно.

3) У мистецтвознавстві, культурології — мистецтво найдавніших історичних епох; у дещо вужчому сенсі — давньогрецьке мистецтво 8–6 ст. до н. е., що розвивалося на території материкової Греції, островів грецького архіпелагу, малоазійського узбережжя та Південної Італії. У такому значенні термін був уперше вжитий у 18 ст. Згодом його поширено на історію Давньої Греції докласичного періоду в цілому. За аналогією з Давньою Грецією термін «архаїка» почали вживати стосовно ранніх етапів інших культур, зокрема культур Стародавнього Єгипту, Риму Стародавнього, Китаю, північноамериканських культур, а також окремих явищ (архаїчна міфологія тощо).

4) В археології — етап давньогрецького мистецтва, якому властивий особливий різновид керамічних виробів і специфічний скульптурний стиль (хронологічні межі: бл. 6 ст. до н. е. — 1-і десятиріччя 5 ст. до н. е.).

Література

  1. Арсеньев В. Р. Архаика: клише сознания и образный символ. К постановке проблемы в связи с задачами изучения генезиса искусства // Традиционное искусство: диалог эпох. Санкт-Петербург : Русское географическое общество, 1997. С. 20–24.
  2. Гурин С. Архаика // Топос. 2010. № 2. С. 7–9.
  3. Суриков И. Е. Греческая архаика как историческая эпоха: современный взгляд. Первая половина (IX–VIII вв. до н.е.) // Мнемон: исследования и публикации по истории античного мира. 2014. № 14. С. 27–50.
  4. Александрова О. И., Зайцев Д. В. Афины и Эретрия: о становлении межполисных отношений в архаической Греции // Новый исторический вестник. 2019. № 4 (62). С. 76–93.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Архаїка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архаїка (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶