Архаїчне

Архаї́чне (від грец. ἀρχαῖος — стародавній, з ἀρχή — початок, походження) — 1) Старовинне, стародавнє, застаріле, те, що вийшло з ужитку.

Тривалий час у європейських мовах на означення давнього використовувався термін «античне» (лат. antiquus — давній, минулий, від ante — колишній), зазвичай ототожнювався з історією Стародавніх Греції та Риму Стародавнього, які вважалися в Європі найдавнішими історичними періодами.

З розширенням знання в історичній науці, зокрема відкриттям для європейців історії Стародавнього Сходу та більш ранніх форм культури, виникла потреба для позначення давніших періодів, ніж поняття «античність», яке так і закріпилося за періодами існування Стародавніх Греції та Риму.

2) Термін, яким позначають ранні, початкові епохи, етапи чи періоди в історичному розвитку людського суспільства загалом, окремого народу, конкретної цивілізації, держави та їхньої культури. Так, ранній етап античної цивілізації називається культурою Греції архаїчного періоду. Оскільки класичною, типовою формою соціокультурної та політичної організації для давньогрецької культури є поліс, попередній етап його формування, відповідно, отримав назву «передполісний період» (архаїчний).

Архаїчний етап розвитку Стародавньої Греції характеризується розкладом родового ладу та становленням цивілізації у формі полісу; забороною боргового рабства; наявністю спільноти рівноправних громадян (частину населення становили не-громадяни, тобто люди без повноти громадянських прав, а також раби); розквітом демократії; демографічним вибухом і розселенням мешканців полісів широкою мережею колоній; відродженням писемності у фонетичній формі; якісним перетворенням форм духовної культури Давньої Греції (зокрема виникненням форм теоретичної свідомості, насамперед зародків математики й філософії, а також антропоморфізацією мистецтва).

Мірою визрівання полісу як типової соціокультурної форми античної цивілізації, архаїчний період завершився, настав класичний етап розвитку античності.

Література

  1. Туманс X. Рождение Афины. Афинский путь к демократии: от Гомера до Перикла (VIII–V вв. до н. э.). Санкт-Петербург, 2002;
  2. Андреев Ю. В. Гомеровское общество. Основные тенденции социально-экономического и политического развития Греции XI–VIII вв. до н. э. Санкт-Петербург, 2004;
  3. Суриков И. Е. Античная Греция: политики в контексте эпохи: архаика и ранняя классика. Москва, 2005;
  4. Левчук Л. Т., Панченко В. І., Шинкаренко О. В. та ін. Історія світової культури. 3-тє вид., перероб. і допов. Київ, 2010;
  5. Сіверс В. А. Історія світової культури : в 2 ч. Київ, 2017.

Автор ВУЕ

О. Ю. Павлова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павлова О. Ю. Архаїчне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архаїчне (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶