Археписьмо

Археписьмо́ (від архе і письмо) — неосяжна для людського розуму ідеальна модель мовлення та письма, їхня передумова, основа комунікації.

Зміст терміна

Термін постмодерністської філософії, введений Ж. Дерріда.

Археписьмо (вічне, первісне, прото…, пра…) існує поза словесно-літературною формою, не може бути вивчене засобами науки, оскільки кожний його розуміє й реалізує по-своєму. Воно покликане допомогти осягнути та витлумачити прихований смисл тексту. Дерріда розглядає письмо (буквене) як засіб поневолення мови, яка за своєю природою тяжіє до свободи. Це зумовлено традиційним західним логоцентризмом, що орієнтує мислення на трансцендентне.

За Ж. Дерріда, культуразнакова система, побудована на писемності, безмежний текст («поза текстом нічого не існує»), що поглинає індивіда, нівелюючи його особистість та здатність до творчості. Неможливо знайти «першотекст», оскільки навіть найдавніші тексти ґрунтуються на ще давніших, про які люди нічого не знають. Тому для розуміння смислу треба розглядати будь-який текст у системі його зв’язків з ін. текстами (інтертекстуальність). Без цього реципієнт осягає смисл лише частково. Дерріда пропонує застосування деконструктивістського підходу (див. Деконструкція) до тексту з метою виявлення «першооснов мовлення» (архе…), які в записі втрачають ідентичність. Відповідно, археписьмо знімає протиставлення письма та мовлення і покликане створити нове комунікативне поле, керуючи всіма знаковими системами.

Джерела

Дерріда Ж. Письмо та відмінність / Пер. з фр. В. Шовхуна. Київ, 2004.

Література

  1. Світоглядно-методологічні інновації в західноєвропейській філософії / Ред. В. Лях. Київ, 2001.
  2. Жаринов С. Е. Конвенционализм А. Пуанкаре и деконструктивизм Ж. Деррида как проблема языка // Знание. Понимание. Умение. 2008. № 3.
  3. Меджидова Г. Р. Скрытые мифологемы и их роль в контексте постмодернизма // Вестник Пятигорского государственного лингвистического университета. 2011. № 3.
  4. Більченко Є. Постмодернізм як консерватизм: деконструкція деконструкції як спосіб уникнення вибору «fa versus antifa» // Схід. 2018. № 1 (153).

Автор ВУЕ

С. Д. Абрамович


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Абрамович С. Д. Археписьмо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Археписьмо (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶