Архистратиг

Архистратиг Михаїл, бронза, скульптор Анатолій Кущ, Майдан Незалежності, м. Київ

Архистрати́г (архістратиг; грец. ἀρχιστρατηγός, від ἀρχι… — старший, перший і στρατηγός — воєначальник, воєвода) — верховний воєначальник, командувач війська.

Історична довідка

1) Титул головнокомандувача у Греції Давній. В Афінах у 501/500 до н. е. після реформи системи військового керівництва створено колегію з 10 стратегів, наділених високими державними повноваженнями. Афінські стратеги командували армією й флотом, відали казною, вирішували зовнішньополітичні питання, мали право скликати народні збори тощо. Початково стратеги керували військовими кампаніями спільно, обов’язки верховного воєначальника (архистратига) виконували почергово. Згодом, функції між ними були розподілені. Найуспішніші серед воєначальників ставали політичними лідерами (напр., Фемістокл).

2) У християнстві — найменування архангела Михаїла (у Біблії — «вождь Господнього війська»). За біблійним переказом, очолив ангелів у боротьбі проти диявола й сил темряви: Михаїл та небесне воїнство під його началом «вчинили зо змієм війну» і скинули його разом із грішними ангелами додолу.

Образ воїна, у якому Михаїл явився Ісусу Навину (провіднику єврейського народу, наступнику Мойсея), богослови пов’язують не лише із сюжетом «війни на небі», а і знаком обраному народові на прийдешнє завоювання Землі обіцяної (Іс. Нав. 5: 14–15). Оголений меч потрактовано як меч правосуддя й відплати, символ бажання й готовності небесного воїнства заступитися за народ Божий.

Найвідоміші в іконографії образи Михаїла як архистратига — в обладунках римського полководця, з мечем, або верхи, зі списом у руках. Сюжет перемоги Михаїла над дияволом — один із найпоширеніших у західноєвропейському живопису 15–17 ст. Також зображували у вигляді грізного воїна, який мечем заступає дорогу грішникам.

В українському православ’ї культ архистратига Михаїла виводять з часів Давньої Русі. У княжу добу його образ часто зображали на військових хоругвах, воїни перед боєм просили в нього підтримки й заступництва. Найбільша кількість творів мистецтва з зображенням Архистратига Михаїла припадає на 16 ст. Головували два типи зображень: традиційний образ воїна у військовому спорядженні та ангела, вбраного в туніку і плащ з мечем та латами в руках.

Архистратиг Михаїл важається покровителем м. Києва і «Небесним оборонцем» України.

Православні церкви відзначають свято, відоме як Собор Архистратига Михаїла та інших Небесних сил безтілесних, 08.11 (за новоюліанським календарем), 21.11 (за юліанським). Встановлене на Лаодикійському соборі в 4 ст.

Додатково

  • До дня церковного свята на честь Собору Архистратига Михаїла в Україні приурочено низку військових реформ, зокрема 21.11.2017 перейменовано десантні війська на десантно-штурмові (берети воїнів-десантників містять зображення куполу парашута, крил і вогняного меча архистратига Михаїла).
  • 4 лютого 2020 Православною церквою України засновано орден Архистратига Михаїла 2-го ступеня, який надається «за заслуги перед помісною Церквою та побожним народом». Нагородження здійснює предстоятель ПЦУ.
  • «Архістратиг Михаїл» — назва перших українських інвестиційних монет, що введені в обіг з грудня 2011. Карбуються у п'яти номіналах — 1 (з срібла), 2, 5, 10, 20 грн (усі — із золота). Мають чистоту дорогоцінного металу 99,99 %. На реверсі монет зображено арх. Михаїла, по колу розміщено напис «За нас і душі праведних, і сила Архістратига Михаїла» (рядки з поеми Т. Г. Шевченка «Гайдамаки»).

Література

  1. Димитрій (Ярема), патріарх. Іконопис Західної України XII–XV ст. Львів : Друкарські куншти, 2005. 507 с.
  2. Іванчо І. Ікона і літургія / Пер. з угор. Л. Пушкаша. Львів : Свічадо, 2009. 500 с.
  3. Stanzione M. Gli Arcangeli. Michele il Guerriero, Gabriele il Messagero, Raffaele il Guaritore. Milano : Sugarco Edizioni, 2011. 240 p.
  4. Москаль М. Сцени діянь святого Архангела Михаїла на прикладах пам’яток українського іконопису ХV–XVII ст. / Історія релігій в Україні. 2017. Вип. 27. Ч. 2. С. 104–113.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Архистратиг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архистратиг (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶