Архівна система

Архі́вна систе́ма — сукупність основоположних принципів організації архівної справи, способів технологій її ведення, що забезпечують цілісність і скоординованість функціонування архівних установ.

Характеристика

Особливості

Архівна система має конкретно-історичний зміст, є похідною від суспільно-державного ладу, політичного устрою, національно-культурних традицій держави, регулюється відповідними законодавчими актами й функціонує в правовому полі.

Класифікація

За принципами побудови й характером управління архівні системи поділяють на дві основні групи — централізовані і децентралізовані.

У централізованих архівних системах управління архівною справою здійснює єдиний державний орган на спільних засадах. Властиві країнам з абсолютистськими або тоталітарними режимами, що встановлюють тотальний контроль за всіма сферами суспільного життя, зокрема й архівною справою. Прикладом централізації архівної справи є архівна система колишнього СРСР. Бюрократичний централізм позначився на архівних системах країн так званої соціалістичної співдружності. Цілком централізована архівна система в Китаї, де з 1993 центральна архівна установа й державне архівне управління об’єднано в єдине управління, що функціонує під безпосереднім керівництвом Центрального комітету Комуністичної партії Китаю і Державної Ради КНР.

Децентралізовані архівні системи передбачають автономні підсистеми управління архівною справою. Політика децентралізації архівної справи притаманна Великій Британії, Канаді, Німеччині, Японії та деяким іншим країнам.

Децентралізація була провідною тенденцією розвитку архівних систем у другій половині 20 ст. Наприклад, суттєві зміни сталися в архівних системах у колишніх республіках СРСР: кардинальні реформи проведено в Литві, Латвії, Естонії, де ухвалено перші закони про архівну справу.

У чистому вигляді централізовані та децентралізовані системи майже не трапляються. Найпоширенішими є мішані системи — з елементами централізму й децентралізму, ступінь співвідношення між якими визначають у кожному конкретному випадку.

Архівна система України

Архівна система України витоками пов’язана з княжою добою Київської Русі та Галицько-Волинської держави.

У 1920–1980-ті мала риси централізованої архівної системи, характерні для всього СРСР.

Із проголошенням державної незалежності України 1991 в архівній системі сталися істотні зміни, пов’язані з відродженням національних традицій архівної справи. Передусім реформовано та набуло нових рис управління архівною справою, основним змістом якого стало створення оптимальних умов для нормального функціонування всіх ланок системи архівних установ.

Магістральним напрямом пострадянського архівного будівництва в Україні є демократизація національної архівної системи в межах державотворчих процесів та інтеграції їх у світове архівне поле.

Від 1991 здійснено організаційні заходи щодо уточнення профілю архівів та їх перейменування, наприклад:

  • колишній Центральний державний архів Жовтневої революції, вищих органів державної влади і управління УРСР перейменовано на Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (1992);
  • Державний архів Кримської області перейменовано на Державний архів в Автономній Республіці Крим (2002).

Складнішим було реформування колишніх партійних архівів. Партійний архів Інституту історії партії при ЦК Компартії України було реформовано в Центральний державний архів громадських об’єднань України (1991), що розширило його профіль, збільшило кількість джерел комплектування. Партійні архіви обкомів партії було організаційно ліквідовано, а їхні фонди передано до державних архівів відповідних областей.

Важливим кроком у реформуванні архівної системи стало ухвалення Верховною Радою України в грудні 1993 Закону України «Про Національний архівний фонд і архівні установи», який набув чинності 1994.

Значення

Архівна система безпосередньо пов’язана зі збереженням історичної пам’яті народу, збиранням, зберіганням, використанням документально-інформаційних ресурсів країни.

Література

  1. Архівознавство / За заг. ред. Я. Калакури, І. Матяш. 2-ге вид., випр. і доп. Київ : ВД Академія, 2002. 356 с.
  2. Encyclopedia of Archival Science / Ed. by L. Duranti, P. Franks. Lanham : Rowman & Littlefield, 2015. 464 p.
  3. Матяш І. Б. Архівознавство: теоретичні засади. Київ : Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, 2018. 273 с.

Автор ВУЕ

Я. С. Калакура


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калакура Я. С. Архівна система // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівна система (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶