Архів

Читальний зал у Національному архіві Фінляндії
Читальний зал архіву Гуверівського інституту, США

Архі́в (лат. archivum, від грец. ἀρχεῖον — адміністративна установа, відомство, урядовий будинок, з ἀρχή — початок, походження, влада, правління) — багатозначний термін.

1) Спеціалізована установа чи відділ установи, що займається комплектуванням і зберіганням документальних матеріалів. Місія такої установи полягає в зберіганні архівних документів, організації користування ними для забезпечення потреб суспільства в ретроспективній документній інформації.

У «Словнику архівної термінології» («Dictionary of Archival Terminology»; 1984) зафіксовано такі значення терміна «архів»:

  • закінчені діловодством документи, які зберігаються (після або без жодного відбору) відповідальними за їх створення, їх правонаступниками для власного використання або відповідними архівами з огляду на архівну цінність цих документів;
  • інституція (установа), яка відповідає за збирання, зберігання та використання документів;
  • будівля або частина будівля, у якій архіви зберігаються та є доступними для використання.

Перші так звані праархіви відомі від часу зародження писемності на межі 4–3 тис. до н. е. Про це свідчать виявлені вченими глиняні клинописні таблички з офіційними текстами й літературними творами, які зберігалися в спеціальних сховищах у Давній Месопотамії; шумерський храмовий архів у м. Лагаші доби III династії Ура; Амарнський архів єгипетського фараона Аменготепа IV, знайдений наприкінці 19 ст. у колишньому м. Амарні (дипломатичне листування фараонів Аменготепа III та його сина Аменготепа IV; середина 2 тис. до н. е.); архів хеттського царя Суппілуліуми (близько 1380–1334 до н. е.) у Каппадокії, виявлений на поч. 20 ст. поблизу м. Анкари (20 тис. табличок, зокрема уривки «Епосу про Гільгамеша»).

У Греції Давній документи зберігали в храмах. Зокрема, існувало сховище у святилищі Аполлона в м. Дельфах (див. Дельф археологічні пам'ятки). У Метрооні — храмі матері богів Реї (Кібели) у м. Афінах (перша половина 4 ст. до н. е.) було зосереджено всі державні акти.

У Римі Стародавньому місцями зберігання офіційних документів слугували храми Юпітера Капітолійського та Юнони, богині вірності Фідес на пагорбі Капітолій (згорів 88 н. е.) тощо. У храмі Сатурна, неподалік приміщення Сенату, документи зберігалися в скарбниці разом із матеріальними цінностями, тому сховище одержало назву «ерарій» (лат. aerarium — скарбниця). У 2 ст. н. е. вона закріпилася за архівом при Сенаті й певний час вживалася як аналог сучасного поняття «архів». Ерарій у розумінні римлян був установою, де зберігалися державні акти та інші офіційні документи і яка надавала можливість вивчати, копіювати та оприлюднювати їх. До ерарію надходили документи Сенату (протоколи засідань, проекти законів із коментарями, записи рішень, затверджені декрети та інше) і вмістили перенесені з храму богині Фідес оригінали угод Риму з іноземними державами. Туди також передавалися документи інших установ і посадових осіб (цензорські списки, матеріали щодо виборів магістратів і вотування законів, звіти посадових осіб про управління сенатськими провінціями тощо). Так, ерарій був найважливішим офіційним архівом державної влади Римської республіки за доби її розквіту. Зі збільшенням складу документів виникла необхідність у новому спеціально обладнаному приміщенні. Його споруджено 78 до н. е. і названо табулярієм (лат. tabularium, від tabula — дощечка для письма, документ). Ця установа існувала до 5 ст. н. е.

У Єгипті Стародавньому на позначення державного архіву використовували термін «бібліотека». Головним сховищем була Адріанова бібліотека в м. Александрії, що функціонувала при храмі Адріана. Сюди передавали на зберігання найважливіші документи державного значення. Установа поєднувала функції бібліотеки й архіву. Такі сховища існували в містах Карнаку, Луксорі, Фівах.

Загалом виникнення терміна «архів» відносять до 1 ст. до н. е. Згодом він витіснив інші терміни на позначення зібрань документів («документосховище», «актосховище», «ерарій», «табулярій», «скриніум», «бібліотека»). У Європі слово «архів» поступово поширювалося в 15–17 ст.

В Україні писані документи офіційного і приватного характеру набули поширення вже в період Русі. Їх зберігали в скарбницях при князівських дворах, боярських садибах, монастирях і церквах. Власне поняття «архів» з’явилося за часів Гетьманщини 17 ст. і було пов’язане з організацією першого козацького архіву з військовим генеральним писарем на чолі для зберігання документів уряду генерального підскарбія, Генерального військового суду та інших центральних державних установ, дипломатичного листування й іноземних документів. З 1920–1930-х в українському архівознавстві сформувалося розуміння поняття «архів» як місця зберігання документів ділового характеру, укомплектованих у певному порядку, для наукового чи практичного використання, або установи, місця, будинку, пристосованого для збереження архівних матеріалів.

2) Сукупність писемних, кіно-, фото-, фонодокументів, науково-технічної документації або інших документальних пам’яток, утворених унаслідок діяльності установ, об’єднань і окремих громадян. Архіви як зібрання документальних пам’яток є джерелом наукових досліджень, використовуються для практичних потреб державного управління, народного господарства і громадян.

Література

  1. Curtius C. Das Metroon in Athen als Staatsarchiv. Berlin : Weidmannsche Buchhandlung, 1868. 24 p.
  2. Церетели Г. В. Архивы классической древности (Греция и Рим) // История архивного дела классической древности, в Западной Европе и на мусульманском Востоке. Санкт-Петербург : [б. и.], 1920. С. 16.
  3. Крип’якевич І. До історії українського Державного Архіва в XVII в. // Записки Наукового товариства імені Шевченка. 1924. Т. 134–135. С. 67–78.
  4. Романовський В. О. Нариси з архівознавства. Харків : Центральне архівне управління УСРР, 1927. 168 с.
  5. Архивное дело в иностранных государствах : в 3 вып. / Под ред. проф. В. В. Максакова. Москва : Московский государственный историко-архивный институт, 1959. Вып. 1. С. 44.
  6. Бржостовская Н. В. Архивы и архивное дело в зарубежных странах. Москва : [б. и.], 1971. С. 10–11.
  7. Polski slownik archiwalny / Pod red. W. Maciejewskiej. Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974. P. 19–20.
  8. Delmas Br. Dictionnaire des archives. De l’archivage aux systemes d’information. Paris : Afnor, 1991. 251 p.
  9. Архівістика: термінологічний словник / Авт.-упоряд.: К. Є. Новохатський, К. Т. Селіверстова. К. : [б.в.], 1998. С. 14.
  10. Delmas B. Archival Science facing the Information Society // Archival Science. 2001. Vol. 1. № 1. P. 27.
  11. Старостін Є. Архів// Українська архівна енциклопедія / Ред. кол.: І. Б. Матяш, І. Н. Войцехівська, Л. А. Дубровіна та ін. Київ : Горобець, 2008. С. 45–48.
  12. Leher F. von. Archivlehre: Grundzuge der Geschichte, Aufgaben und Einrichtung unsere Archive. Whitefish : Kessinger Publishing’s, 2010. 504 p.
  13. Левченко Л. Л. Формування архівної галузі в державі Ізраїль // Архіви України. 2015. Вип. 1. С. 139–180.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архів (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶