Архітектоніка видання

Архітекто́ніка вида́ння (від грец. άρχιτεκτονική — будівельне мистецтво) —

1) основний принцип побудови видання, що забезпечує співмірність його окремих частин, їхню взаємозумовленість та співпідпорядкованість в загальній конструкції видання;

2) система знань про побудову видання як єдиного цілого, наука про інтегральний взаємозв’язок основних його елементів.

Історична довідка

Термін «архітектоніка» постав насамперед в архітектурі, де позначив засадничий конструктивний принцип, будівельне мистецтво. Згодом був засвоєний у літературознавстві, музиці, графіці, а також у медицині, теорії організацій, програмуванні та інших галузях знань.

Також перенесений у терміносистему теорії видавничої справи. Залежно від позиції дослідників, термін «архітектоніка» або вважається синонімічним до «композиція», «структура», «тектоніка видання», або ці терміни вважаються нетотожними та різнорівневими.

Функціональний опис

Архітектоніка функціонує як принципова конструктивна основа видання — на рівні основних його складників. Цим вона відрізняється від композиції — побудови окремих частин, образів, деталей.

Архітектоніка виявляється в гармонійному поєднанні основного та додаткового матеріалу в цілісний контент, що відображається в макеті видання. Вона синтезує змістовий, структурний і зображальний аспекти видання через систему рубрикації, змістові та конструктивні зв’язки, взаємовідносини тексту і зображень.

Наприклад, у книжковому виданні архітектоніка функціонує як концептуальна узгодженість титульного аркуша, сторінки «ЗМІСТ», вступного слова, розділів, додатків тощо.

Особливості різновидів

Архітектоніка видання залежить від його виду за різними критеріями.

Зазвичай складною є архітектоніка газети, журналу, наукової книги, довідника, простішою — художньо-літературного або громадсько-політичного книжкового видання.

Архітектоніка видань, що мають різну знакову природу інформації (текстові, нотні, картографічні, образотворчі, випущені брайлівським шрифтом) або матеріальну конструкцію (аркушеві, газетні, журнальні видання, артбуки) також відрізняється.

Значення

Продумана архітектоніка є запорукою системності, конструктивності, логічної побудови видання в цілому. Завдяки їй видання сприймається як цілісний ансамбль, підпорядкований головній меті — розкриттю теми.

Додатково

Архітектонічність видання — його органічна єдність, цілісність, гармонія; наявність стрункого і чіткого макету, в якому елементи об’єднуються за законами співмірності, симетрії та пропорційності.

Література

  1. Шевченко В. Е. Композиція та архітектоніка друкованого видання // Вісник Київського національного університету. Серія: журналістика. 2000. Вип.8. С. 70–75.
  2. Шевченко В. Е. Оформлення сучасного газетного видання. Київ : [б. в.], 2003. 344 с.
  3. Шевченко В. Теорія візуальної культури. Архітектоніка друкованого та електронного видання: Електронні дидактичні демонстраційні матеріали з дисципліни «Основи технічної естетики і дизайну видання» для студентів напряму підготовки 6.030303 «Видавнича справа та редагування». Київ : Інститут журналістики, 2015. 87 слайдів.

Автор ВУЕ

В. Е. Шевченко

Див. також

Композиція видання

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевченко В. Е. Архітектоніка видання // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архітектоніка видання (дата звернення: 9.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶