Арцеулов, Костянтин Костянтинович

Арцеулов Костянтин Костянтинович

Арцеу́лов, Костянти́н Костянти́нович (17.05.1891, м. Ялта, тепер АР Крим, Україна — 18.03.1980, м. Москва, тепер РФ) — льотчик, планерист, художник, основоположник планеризму в СРСР.

Арцеулов, Костянтин Костянтинович

Народження 17.05.1891
Місце народження Ялта (АР Крим)
Смерть 18.03.1980
Місце смерті Москва
Напрями діяльності авіація, живопис


Життєпис

Народився в сім’ї кораблебудівника К. Арцеулова (1847–1919) та дочки І. Айвазовського Ж. Арцеулової (1858–1922). Середню освіту здобув у Севастопольському Костянтинівському реальному училищі, 1906 вступив до Морського кадетського корпусу в м. Санкт-Петербурзі, 1908 відрахований за станом здоров’я. Працював на авіаційному заводі в м. Санкт-Петербурзі, 1911 там само закінчив льотну школу Першого Всеросійського товариства повітроплавання «Гамаюн» з дипломом пілота-авіатора. Водночас займався планеризмом. 1908 на планері власної конструкції вперше піднявся в повітря. Від 1912 — інструктор Севастопольського аероклубу. Учасник Першої світової війни.

З 1914 служив у кавалерії, командував взводом. 1915 склав іспит на військового льотчика. Здійснив близько 200 розвідувальних польотів, успішно провів 18 повітряних боїв. 1916 Арцеулова призначено начальником відділення Севастопольської офіцерської школи авіації з підготовки льотчиків-винищувачів. Тут восени 1916 він уперше в історії вітчизняної авіації навмисно ввів літак у штопор і вивів із нього. Так званий штопор Арцеулова дав змогу розширити маневрені можливості літака, цю фігуру вищого пілотажу введено в курс навчання льотчиків-винищувачів.

Після 1917 продовжував готувати військових льотчиків, конструювати планери (створив 5) й випробовувати літаки. Був начальником льотної частини тренувальної авіашколи Південного фронту. Від грудня 1920 — льотчик-інструктор 1-ї Московської вищої школи військових льотчиків. 1923 на перших Всесоюзних планерних випробуваннях планер «А-5» конструкції Арцеулова встановив рекорд тривалості польоту (1 год 2 хв 30 сек) і був удостоєний головного призу.

К. Арцеулов. Три вітрильника
К. Арцеулов. Військовий парад

1927 перейшов на роботу до цивільної авіації. Проводив аерофотозйомки для складання точних мап Уралу, Західного Сибіру, Удмуртії, району майбутньої траси Туркестано-Сибірської залізничної магістралі та розвідку льодової обстановки в північній частині Азовського моря. Налітав понад 6 000 год (на літаках різних типів).

1933 Арцеулова репресовано й засуджено до висилки в м. Архангельськ. Там він вступив до Північного відділення Спілки художників РРФСР і почав ілюструвати книги з авіаційної тематики. Після звільнення (1937) полишив авіацію і займався художньою творчістю.

Творча діяльність

Оформив понад 40 видань, зокрема, книги І. Кожедуба «Служу Батьківщині» (Москва, 1949), О. Антонова «На крилах з дерева та полотна» (Москва, 1962) та «Десять разів спочатку» (Москва, 1969). Його картини та малюнки експонують і зберігають у фондах Феодосійської національної картинної галереї імені І. К. Айвазовського, Військово-морського музею м. Санкт-Петербурга й Кримського вірменського товариства в м. Сімферополі. Автор панно в головному залі Центрального будинку авіації й космонавтики у м. Москві. Працював у журналах «Техніка — молоді» («Техника — молодёжи»), «За оборону», «Крила Батьківщини» («Крылья Родины»), «Юний технік» («Юный техник»), «Моделіст-конструктор» («Моделист-конструктор»), у видавництвах «Детская литература», «Молодая гвардия» та інших. Був членом Московської Спілки художників, Спілки журналістів СРСР.

Цитата

Переклад:
«На мою думку, професії художника й льотчика близькі одна одній, бо багато в чому вимагають від людини тих самих уроджених або набутих рис і якостей: почуття простору, руху в ньому, темпу й ритму його, окоміру та тонкого відчуття кольору, спостережливості, аналітичного ставлення до обставин у роботі, романтизму та підприємливості, емоційності й глибокого знання свого ремесла»
Оригінал:
«По моему мнению, профессии художника и лётчика близки друг другу, потому что во многом требуют от человека одних и тех же врождённых или приобретённых черт и качеств: чувства пространства, движения в нем, темпа и ритма его, глазомера и тонкого чувства цвета, наблюдательности, аналитического отношения к обстоятельствам в работе, романтизма и предприимчивости, эмоциональности и глубокого знания своего ремесла».

 Цит. за: Галлай М. Л. Жизнь Арцеулова. Москва : Политиздат, 1985. С. 3.
Переклад Ю. Торопчинова.


Література

  1. Галлай М. Л. Жизнь Арцеулова. Москва : Политиздат, 1985. 112 с.
  2. Захаров В. П. Первый военный аэродром. Москва : Воениздат, 1988. 128 с.
  3. Абліцов В. Г. Галактика «Україна». Українська діаспора: видатні постаті. Київ : КИТ, 2007. 436 с.
  4. Балаян С. Б. Всемирная серия. Народы и времена. Украина. Крым. Армяне. Симферополь : Таврія-ДОЛЯ, 2007. С. 67.
  5. Смыслов О. С. Асы против асов: в борьбе за господство. Москва : Вече, 2013. 350 с.

Автор ВУЕ

Ю. Ю. Торопчинов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинов Ю. Ю. Арцеулов, Костянтин Костянтинович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арцеулов, Костянтин Костянтинович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶