Аріабхата

Пам'ятник у м. Пуне

Аріабха́та (Аріаба́та) (або Ар'ябгата; санскр. आर्यभट, 476–550, Кусумапурі, тепер ― Патна, Індія) ― астроном і математик.

Аріабхата

(आर्यभट)

Народження 476
Місце народження Кусумапурі
Смерть 550
Місце смерті Кусумапурі
Напрями діяльності Астрономія, математика


Життєпис

Достовірних відомостей про життя немає. Надійно встановленим уважають лише рік народження ( Аріабхата зазначив його в трактаті «Аріабхатія»).

Радше за все, народився в північно-західній Індії, на території царства Ашмака. У юнацькі роки для продовження освіти переїхав у царство Магадха, де навчався в буддистському (див. Буддизм) монастирі Наланда й написав основні праці. За деякими джерелами певний час очолював навчальну частину монастиря.

Наукова діяльність

Відомі назви двох творів Аріабхати: «Аріабхатія» (499) та «Аріабхата-сіддханта». До нашого часу дійшов лише перший з них. У цьому творі у віршованій формі викладено дашагітіку (систему чисел, астрономічні константи й таблицю синусів), ганітападу (математичні операції та дії над числами), калакрийу (календар, розрахунки з’єднань планет і рухи небесних тіл по епіциклах), (основи сферичної астрономії й розрахунки затемнень Сонця й Місяця).

У математичної частини трактату «Аріабхатія» наведено відомості щодо добування квадратного й кубічного коренів (у математиці) у десятковій системі числення; формули для площі кола й об’єму сфери; наближене значення числа π, розрахунок довжини гіпотенузи за довжинами катетів, розв’язування рівняння квадратного, що виникає в задачах на відсотки складні; правила підсумовування рядів трикутних, квадратних і кубічних чисел.

Аріабхата вважав, що планети розташовані в певній послідовності в міру віддалення їх від Землі, яку він уважав центром Всесвіту (див. Геоцентризм). А саме: Місяць, Меркурій, Венера, Марс, Юпітер, Сатурн.

В астрономічній частині «Аріабхатії» наведено доволі точні дані щодо розмірів Землі й Місяця. Для діаметра Землі зазначено величину 13 440 км (сучасне значення ― 12 742 км). Отже, похибка становила не більше за 5,5 %. Відношення діаметра Землі до діаметра Місяця Аріабхата визначив як 10/3 (сучасне значення ― 3,66).

«Аріабхатія» суттєво вплинула на весь подальший розвиток математики й астрономії в Індії.

Визнання

Іменем Аріабхати названо: кратер метеоритний на Місяці; перший індійський супутник штучний Землі, запущений 19.04.1975 за допомогою ракети-носія й призначений для вивчення Сонця, земної іоносфери й космічних рентгенівських джерел; вид бактерій, виявлений 2009 у стратосфері.

Праці

Âryabhaṭa. The Âryabhatîya. An ancient Indian work on mathematics and astronomy. Tr. W. E. Clark. Chicago, 1930.

Література

  1. Бонгард-Левин Г. М. Ариабата и его время // Природа, 1976. № 8 С. 94–102.
  2. Володарский А. И. Астрономия в древней Индии // Историко-астрономические исследования. 1976. № 12. С. 237–251.
  3. Володарский А. И. Ариабхата: К 1500-летию со дня рождения. М.: Наука, 1977. 112 с. (Научно-биографическая серия).
  4. Володарский А. И. Очерки истории средневековой индийской математики / Отв. ред. д.ф.-м.н. проф. Б. А. Розенфельд. М.: Наука, 1977. 184 с.
  5. Колчинский И.Г., Корсунь А.А., Родригес М.Г. Астрономы: Биографический справочник. 2-е изд., перераб. и доп. Киев: Наукова думка, 1986. 512 с.
  6. Еремеева А. И., Цицин Ф. А. История астрономии (основные этапы развития астрономической картины мира). М.: Изд. МГУ, 1989.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аріабхата // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аріабхата (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶