Арієві

Арієві. Bagre marinus

Арі́єві (Ariidae) — родина променеперих риб ряду сомоподібних. Арієві — одні з небагатьох сомів, що в процесі еволюції повернулися з прісних водойм до морських.

Характеристика

Тіло видовжене, середніх розмірів або велике. Вусиків три пари, зрідка — дві. Позаду спинного плавця є особливий, наповнений жиром і позбавлений звичайних твердих променів, плавець. У деяких арієвих сомів грудні та спинний плавці з гострими отруйними шипами, поранення якими спричиняє в людини запалення та набряк. Багатьом арієвим притаманне піклування про потомство: вони влаштовують гнізда-ямки для ікри, у деяких видів самці виношують ікру в ротовій порожнині. Окремі представники арієвих (Galeichthys felis та Bagre marinus) здатні продукувати голосні звуки, які слугують для полегшення орієнтування під час утворення зграй у нічний час. Звуки, що нагадують різкий скрип, виникають завдяки особливостям будови замикального механізму, утвореного шипами спинного й грудних плавців. Деякі фахівці порівнюють це явище з ехолокацією у дельфінів, такий спосіб навігації вважається ефективнішим за зір і бічну лінію.

Географічне поширення та використання

Мешкають переважно у прибережних тропічних, субтропічних або помірних водах Світового океану, гирлах річок. Деякі арієві повторно повернулися у прісні водойми. До найбільш відомих арієвих належать Bagre marinus та сомик-галеїхт Galeichthys felis, яких можна вживати у їжу. Вони поширені уздовж західного узбережжя Атлантичного океану від штату Массачусетс (США) до Мексики. В акваріумістиці використовують колумбійського акулячого сома (Ariopsis seemanni), поширеного в Мексиці, Нікарагуа, Сальвадорі, Гватемалі, Колумбії, Перу, Еквадорі та Коста-Риці.

Література

  1. Нельсон Д. С. Рыбы мировой фауны / Пер. c англ. Н. Г. Богуцкой. Москва : Книжный дом «Либроком», 2009. 880 с.
  2. Newell R. C. Adaptation to Environment: Essays on the Physiology of Marine Animals. Kent City : Elsevier, 2013. P. 454–455.
  3. Nelson J. S.,Grande T. C., Wilson M. V. Fishes of the World. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.

Автор ВУЕ

Д. С. Луценко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луценко Д. С. Арієві // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арієві (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶