Ар-Разі, Абу Бекр

Ар-Разі́, Абу-Бекр Муха́ммед ібн Зака́рія (Разес; араб. ابوبكر محمّد زکرياى رازى‎ ; лат. Rhazes; 865, м. Рей, тепер Іран — 925/934, м. Багдад, тепер Іран) — лікар, філософ, алхімік, учений-енциклопедист.

Ар-Разі, Абу Бекр

Справжнє ім’я Ар-Разі́, Абу-Бекр Муха́ммед ібн Зака́рія
Народження 865
Місце народження Рей
Смерть 925/934
Місце смерті Багдад
Напрями діяльності медицина, алхімія, філософія

Життєпис

Освіту здобув у Персії, вивчав філософію, метафізику, поезію, магію, алхімію. У 30-річному віці розпочав вивчати у м. Багдаді медицину. Практикував, здобув репутацію майстерного лікаря. Заснував лікарню в м. Реї, пізніше був головним лікарем клініки-школи в м. Багдаді, де провів більшу частину свого життя. Складав настанови щодо спорудження лікарень і вибору місць для них.

Ар-Разі був добре обізнаний в античній науці, медицині та філософії. Автор праць з філософії, етики, теології, логіки, медицини, фізики, астрономії та алхімії (з понад 180 праць Ар-Разі до нашого часу дійшла лише 61). Праці Ар-Разі були перекладені латинською мовою та мали широку популярність і визнання в Європі упродовж 10–13 ст. серед західноєвропейських лікарів та алхіміків.

Наукова діяльність

Філософська концепція Ар-Разі ґрунтується на вченні про п’ять вічних начал: «творця», «душу», «матерію», «час», «простір». В етиці вчений виступав проти аскетизму, закликаючи до активного громадського життя. Критикував усі існуючі на той час релігії, що спричинило нападки мусульманських мислителів 10–11 ст.

Ар-Разі вивчав хімію та алхімію, математику та астрономію, був прихильником математичного атомізму, вчення про який було викладене у праці «Книга про час і простір».

Уперше в історії хімії здійснив класифікацію відомих йому речовини й виокремив 3 великих класи:

  • мінеральні (землисті);
  • рослинні;
  • тваринні.

Описав різні хімічні реакції, розробив хімічні методи дистиляції та екстракції. Винайшов сірчану кислоту. Першим перегнав гас з нафти. Мету алхімії вбачав у трансмутації металів за допомогою «еліксиру», що здійснюється через операцію отримання «основи» металу. Серед алхімічних творів ар-Разі найвідоміші «Книга таємниць» і «Книга таємниці таємниць».

Ар-Разі є також автором трактатів про сферичну природу Землі, зір і космосу.

З іменем ар-Разі пов’язують винахід інструменту для вилучення чужорідних тіл із гортані та застосування вати і кетгуту в медицині.

Ар-Разі є автором першої в арабській літературі енциклопедичної праці з медицини «Всеосяжна книга з медицини» у 25 томах, яка протягом кількох століть була одним з основних джерел медичних знань. Аналізуючи кожну хворобу з позицій грецьких, сирійських, індійських, перських й арабських авторів, ар-Разі викладав і свої спостереження та висновки. Енциклопедична праця ар-Разі «Медична книга, присвячена Мансуру» у 10 томах узагальнила знання того часу в галузі теорії медицини, патології, лікування, дієтики, гігієни та косметики, хірургії, токсикології та інфекційних захворювань. У праці «Про віспу та кір» надав класичний опис клініки та лікування цих хвороб; застосовував віспощеплення (варіоляцію). Наголошував на необхідності спеціалізації лікарів і медичної допомоги нужденним.

Праці

  • Ф р а н ц. п е р е к л. — Traité de la variole et de la rougeole. Paris : J-B. Baillière, 1866. 60 p.
  • Traité d’anatomie // Koning P. de. Trois traités d'anatomie arabes. Leyde : J-B. Brill, 1903. 830 p.

Література

  1. Magner L. N. A History of Medicine. New York : M. Dekker, 1992. P. 140.
  2. Muḥammad ibn Zakarīyāʼ ar-Rāzī: texts and studies / Ed. by F. Sezgin, M.ʻAmāwī, C. Ehrig-Eggert. Frankfurt am Main : Institute for the #History of Arabic-Islamic Science at the Johann Wolfgang Goethe University, 1999. 292 p.
  3. Browne E. G. Islamic Medicine. New Delhi : Goodword Books, 2001. 138 p.
  4. История человечества : в 8 т. / Под общ. ред. А. Н. Сахарова. Москва : Магистр-Пресс ; ЮНЕСКО, 2003. Т. 4. С. 111–112.
  5. Сорокина Т. С. История медицины : в 2 т. Москва : Академия, 2008. 560 с.
  6. Browne E. G. Arabian medicine. Cambridge : Cambridge at the University Press, 2011. P. 37–38.
  7. Голяченко О. М. Історія медицини. 2-ге вид., допов. Тернопіль : Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського ; Укрмедкнига, 2016. 326 с.
  8. Tubbs R., Shoja M., Loukas M. History of anatomy : an international perspective. Hoboken : Wiley Blackwell, 2019. 328 p.

Автор ВУЕ

Г. І. Калінічева


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Калінічева Г. І. Ар-Разі, Абу Бекр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ар-Разі, Абу Бекр (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶