Асоціація міжнародного права

Емблема


Асоціація міжнародного права (АМП) International Law Association, Association de droit international (ILA, ADI)

Рік створення 1873
Штаб-квартира Лондон, Велика Британія
Мета діяльності кодифікація міжнародного права
Центральний орган конференція АМП
Співпрацює з ООН


Асоціа́ція міжнаро́дного пра́ва, АМП (англ. International Law Association, ILA; фр. Association de droit international, ADI) ― міжнародна неурядова організація, яка сприяє розвитку та кодифікації міжнародного права.

Історична довідка

Асоціації заснована як Асоціація за реформи та кодифікацію права націй у м. Брюсселі (Бельгія) 11.10.1873. Нинішню назву отримала в 1898 на Брюссельській конференції.

Ідея створення Асоціації виникла в США під впливом пацифістських рухів. Метою створення було оголошено просування на шляху до кодифікації міжнародного права для усунення наявних у ньому прогалин та невизначеностей, що своєю чергою мало сприяти мирному співіснуванню та співробітництву держав.

Першим президентом Асоціації був юрист і політик Д. Д. Філд (1805–1894; США).

Характеристика

Згідно з Конституцією (Статутом), цілями Асоціації є: дослідження, консультування та розвиток публічного і приватного права, дослідження порівняльного права, усунення колізій законів, уніфікація права, а також зміцнення міжнародного взаєморозуміння та доброї волі.

До складу Асоціації входять колективні члени — національні відділення (національні асоціації або товариства) та індивідуальні члени (фахівці з міжнародного та інших галузей права, дипломати, політики). Членами Асоціації є близько 5000 осіб, які працюють у штаб-квартирі та 45 відділеннях.

Вищий орган Асоціації — конференція, яку скликають раз на два роки в різних містах світу. В період між конференціями керівним органом асоціації є виконавча рада.

При Асоціації створено постійні комітети, які займаються конкретними проблемами міжнародного права. Матеріали конференцій, а також звіти асоціації виходять окремими виданнями.

Асоціація підтримує зв’язки із зацікавленими міждержавними та неурядовими організаціями. Асоціація має консультативний статус в Організації Об’єднаних Націй. Її експерти беруть участь у роботі органів та установ ООН під час обговорення міжнародно-правових питань.

Штаб-квартира асоціації ― у м. Лондоні (Велика Британія). Офіційні мови — англійська і французька.

Серед досягнень Асоціації — внесок у підготовку та ухвалення міжнародним співтовариством таких документів: Гаазькі правила поводження з військовополоненими 1921, які безпосередньо вплинули на низку відповідних конвенцій та розвиток у цьому напрямі національного права; Гаазькі правила фрахтування суден, які й нині широко застосовують; Стокгольмські правила забезпечення виконання рішень 1924 та Нью-Йоркські правила щодо екстериторіального застосування обмеженого торговельного законодавства 1972.

Література

  1. Корецкий В. М. О проекте Филда (из истории кодификации международного права) // Советское государство и право. 1956. № 4. С. 100–106.
  2. Olmstead C. J. The International Law Association: a World-Wide Organization for Development and Promotion of International Law // The Present State of International Law and Other Essays. Dordrecht : Springer, 1973. P. 3–9.
  3. d'Aspremont J. Participants in the International Legal System. Multiple Perspectives on Non-State Actors in International Law. London; New York : Routledge, 2013. 496 p.

International Law Association. URL: https://www.ila-hq.org/

Автор ВУЕ

В. Н. Денисов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Денисов В. Н. Асоціація міжнародного права // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Асоціація міжнародного права (дата звернення: 6.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶