Аспергілотоксикоз

Аспергілотоксико́з (Aspergillotoxicosis), аспергільоз тварин — мікоз, інтоксикаційне захворювання сільськогосподарських тварин, спричинене грибами роду аспергіл (Aspergillus).

Характеристика

Виражений запальними явищами з утворенням мікозних гранульом в органах дихання і травлення, ураженням нервової системи та дегенеративними змінами в різних органах.

Етіологія та патогенез

Збудниками захворювання є патогенні гриби Aspergillus fumigatus, рідше Aspergillus flavus, Aspergillus clavatus, Aspergillus niger. На аспергілотоксикоз хворіють велика рогата худоба, вівці, кози, коні, свині, олені, мавпи, птахи (свійські, дикі). Виникненню й поширенню хвороби сприяє скупчення тварин, брак світла, надмірна вологість, неповноцінний раціон, особливо відсутність у ньому вітамінів.

Клініка

Першими клінічними ознаками у птахів за гострого перебігу хвороби є слабкість, сонливість, малорухливість; апетит знижений або зовсім відсутній; прогресують симптоми ураження органів дихання. Хвора птиця під час вдиху витягає шию та голову вперед і вгору, розкриває дзьоб, ковтає повітря, чхає, кашляє; з дзьоба витікає піниста серозна рідина. Наприкінці хвороби спостерігають розлади травлення, діарею, судоми й параліч. У курчат недугу ускладнюють симптоми менінгоенцефаліту, що характеризуються важкими нервовими розладами. Тривалість хвороби становить 4 дні, летальність — 80–100 %. У великої рогатої худоби за гострого перебігу аспергілотоксикозу спостерігають рясне слиновиділення, погіршення апетиту й порушення жуйки. У легенях прослуховуються хрипи, пульс слабкий і прискорений. Температура тіла підвищується до 40 °С, і тварина з ознаками важкого ураження органів дихання гине.

Лікування

Лікування аспергілотоксикозу не розроблено. Для попередження поширення хвороби застосовують препарати йоду, ністатин і амфотерицин у вигляді аерозолю з питною водою або кормом.

Профілактика

Основне значення у профілактиці аспергілотоксикозу має повноцінна годівля тварин та сприятливі санітарно-гігієнічні умови їх утримання. В інкубаторах контролюють забрудненість повітря та інкубаційних яєць, періодично здійснюють дезінфекцію. Корми знезаражують ультрафіолетовим і ультрависокочастотним опроміненням, а також аміачною водою з наступним прогріванням за температури 180–200 °С; затхлі й цвілі корми проварюють.

Література

  1. Каришева А. Ф. Спеціальна епізоотологія. Київ : Вища освіта, 2002. 703 с.
  2. Бессарабов Б. Ф., Вашутин А. А., Воронин Е. С. и др. Инфекционные болезни. Москва : КолосС, 2007. 671 с.

Автор ВУЕ

О. Г. Мартинюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мартинюк О. Г. Аспергілотоксикоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аспергілотоксикоз (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶