Аміачна вода

Аміачна вода, цистерна для внесення добрива

Аміа́чна вода́, амоніачна вода — розчин аміаку у воді. Аміачна вода — прозора рідина, іноді з жовтуватим відтінком. Має різкий запах. Густина — близько 907  кг/м3. Одержують Аміачну  воду насиченням води аміаком до концентрації 20–22 %. Застосовують як один з видів добрив аміачних та для добування амоній сульфату (NH4)2SO4, у виробництві соди вуглекислої тощо. Аміачну воду вносять у ґрунт на глибину 12– 17 см. Її можна використовувати для підживлення будь-яких сільськогосподарських культур. Після внесення аміачної води її абсорбують ґрунтові колоїди , тому рухливість цього добрива незначна. Надалі амонійний Нітроген зазнає нітрифікації в ґрунті, стає рухливішим і здатним переміщатися разом з ґрунтовим розчином. Унесення аміачної води впливає на ґрунтову мікрофлору, кількість якої безпосередньо після внесення добрива знижується, однак після перетворення амонійної форми Нітрогену в нітрати — збільшується. Так само амонійна вода впливає й на дощових (земляних) червів. Висока концентрація пари аміаку в орному шарі ґрунту згубно діє на низку шкідників рослин, зокрема на хлібну жужелицю. Амонійна форма Нітрогену, яка є в амонійній воді, малорухлива в ґрунті, тому навіть надмірні опади атмосферні не вимивають її в глибші ґрунтові шари, тож її зручно застосовувати перед посівом озимих або ярих зернових. У цьому перевага амонійної води над амонійними твердими добривами. Амонійну воду коксохімічних виробництв можна використовувати як добриво. У тваринництві амонійну воду застосовують для амонізації кормів з метою збагачення їх Нітрогеном. Висока токсичність амонійної води потребує посилених заходів безпеки під час роботи з нею. Обов’язкові умови:

  • досвід;
  • використання індивідуальних засобів захисту;
  • бездоганний стан техніки, яку використовують для внесення аміачної води у ґрунт.

У медицині застосовують 10  %-й розчин аміаку, відомий під назвою нашатирний спирт.

Література

Снісаренко  Ю. Аміачну воду доцільно вносити глибше від насіння або в міжряддя // Зерно і хліб. 2013. № 4.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аміачна вода // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аміачна вода (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶