Аміачні добрива

Внесення добрива спец. машиною

Аміа́чні до́брива — група азотних добрив, що містять Нітроген (азот) в аміачній формі.

Характеристика

До аміачних добрив відносять рідкий (безводний) аміак (амоніак) і аміачну воду.

Аміак рідкий — найконцентрованіше дешеве азотне добриво, що містить 82,3 % Нітрогену, решта — Гідроген (водень). Добриво є зрідженим під тиском 1,6 МПа за температури 40°С газом. Рідкий аміак уносять восени або навесні спеціальними машинами в ґрунт, який поглинає й адсорбує його колоїдами (див. Колоїдні системи), що запобігає вимиванню в нижні шари ґрунту. Поряд із фізико-хімічними реакціями відбуваються процеси нітрифікації в ґрунті аміаку. Швидкість і ступінь поглинання аміаку, а також його газуваті втрати залежать від глибини внесення, вмісту гумусу, гранулометричного (див. Гранулометрія) складу й вологості ґрунту. В оптимальних умовах процес повної нітрифікації аміаку завершується упродовж місяця. Це сприяє зниженню водневого показника ґрунтового розчину, тому добриво матиме фізіологічно кислу реакцію. Коливання рН позитивно впливає на доступність для рослин ортофосфатів і мікроелементів ґрунту. Агрохімічна оцінка аміаку практично дорівнює, а подекуди — перевищує еквівалентну кількість Нітрогену, внесену з твердими азотними добривами. Собівартість одиниці Нітрогену в аміаку приблизно на третину нижча, ніж у найдешевшому твердому азотному добриві — аміачній селітрі; можлива повна механізація — від транспортування до внесення в ґрунт. Аміак не має таких негативних властивостей твердих добрив, як злежування, сегрегація (розшаровування) тощо. Цінність його знижується через вищі витрати на техніку, а також обмеженість застосування.

Аміак водний технічний (аміак водний, аміачна вода) — водний розчин аміаку. У добриві аміаку значно більше, ніж амонію. Високий уміст його в аміачній воді є причиною внесення її, як і рідкого аміаку, безпосередньо на глибину 10–12 см на глинистих і 12–15 см — на супіщаних ґрунтах. Вноситься восени майже під усі культури, коли температура субстрату знижується до +10°С й нижче, і навесні перед сівбою та для підживлення просапних культур (буряк, кукурудза, соняшник). На ґрунтах легкого гранулометричного складу це добриво рекомендовано вносити навесні.

Виробництво аміачної води, порівняно з твердими добривами, на 30–40 % дешевше, а вартість одиниці активної речовини в ній в 1,5–2 рази нижча, ніж в аміачній селітрі; у 2–3 рази менші трудовитрати праці на її внесення, оскільки всі операції повністю механізовані.

Застосування

Застосування аміачних добрив на всіх ґрунтах зумовлює часткову їхню стерилізацію: гинуть комахи, черви, личинки дротяника та інші організми. У місцях унесення аміаку спочатку знижується кількість грибів, бактерій, актиноміцетів. Мікроорганізми, які позитивно реагують на підвищену концентрацію аміаку й слабколужну реакцію ґрунту, через 5–10 діб відновлюють життєдіяльність. Кількість бактерій та актиноміцетів через кілька діб після внесення рідких азотних добрив зростає в 25 разів. Аміачні добрива позитивно впливають на кореневу мікрофлору.

Література

  1. Науково-методичні рекомендації з оптимізації мінерального живлення сільськогосподарських культур та стратегії удобрення / За ред. М. М. Городнього. Київ, 2004. 120 с.
  2. Якість ґрунтів та сучасні стратегії удобрення / За ред. Дж. Хофман, Д. Мельничука, М. Городнього. Київ, 2004. 488 с.
  3. Городній М. М. Агрохімічний аналіз. Київ, 2005. 487 c.
  4. Господаренко Г. М. Агрохімія. 3-тє вид., перероб. і допов. Київ, 2018. 557 с.

Автор ВУЕ

Г. М. Господаренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Господаренко Г. М. Аміачні добрива // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аміачні добрива (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶