Ассиріологія

Ассиріоло́гія — сукупність наукових дисциплін, предметом яких є мови, писемність, археологічні й літературні пам’ятки, історія та культура народів і цивілізацій Месопотамії. У широкому розумінні — комплекс наук, що спеціалізуються на всебічному вивченні давніх цивілізацій, писемність яких базувалася на різних варіантах клинопису.

Ассиріологія є складовою сходознавства, однак виокремлюється як самостійна галузь. Вона склалася у 19 ст. у процесі поступового дешифрування клинописних писемних систем та введення в науковий обіг дешифрованих текстів (праці Ж. Опперта [1825–1905, Німеччина-Франція], Г. Роулінсона, Г.-Ф. Гротефенда [1775–1853, Німеччина], Дж. Сміта та ін.).

Назва «Асиріологія» усталилася завдяки тому, що першими археологічними пам’ятками регіону, які було досліджено європейськими науковцями, стали залишки міст Ассирії.

З огляду на те, що в давній Месопотамії співіснували народи різного походження, які користувалися різними мовами і в різний час входили до різних держав, всередині ассиріології сформувалися окремі наукові дисципліни (шумерологія, еламістика, хеттологія тощо, причому мовознавчі аспекти цих наукових напрямів входять до інших комплексних наукових дисциплін: аккадські студії є частиною семітології, хеттологія — складовою індоєвропеїстики і т. д.). Проте, оскільки цивілізаційний розвиток цих культур був тісно пов’язаний, ассиріологія продовжує існувати як комплексна наука, у якій поряд із поглибленням регіонально-галузевої спеціалізації продовжуються дослідження узагальнювального масштабу, спрямовані на комплексне вивчення цивілізаційної історії давньої Месопотамії та сусідніх регіонів.

Потужні сучасні центри ассиріології у світі: кафедра близькосхідних мов і цивілізацій Гарвардського університету, факультет сходознавства Оксфордського університету, Інститут цивілізацій у складі Колеж де Франс (м. Париж, Франція), кафедра давніх близькосхідних мов і цивілізацій Єврейського університету в Єрусалимі, Інститут сходознавства РАН (м. Москва, Росія), Інститут ассиріології та хеттології Мюнхенського університету (Німеччина) та ін.

В українській гуманітаристиці ассиріологія як комплексна наукова галузь перебуває у стадії становлення.

Література

  1. История отечественного востоковедения до середины XIX века. М., 1990;
  2. История отечественного востоковедения с середины XIX века до 1917 года. М., 1997;
  3. Крижанівський О. П. Історія Стародавнього Сходу. К., 2009;
  4. Holloway S. W. Orientalism, Assyriology and the Bible. London, 2006; Weisber D. B. Leaders and Legacies in Assyriology and Bible. Warsaw, IN: Eisenbrauns, 2012.

Автор ВУЕ

В. А. Рубель


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рубель В. А. Ассиріологія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ассиріологія (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶