Астрономо-геодезична мережа

Астрономо-геодезична мережа (АГМ) — сукупність геометрично взаємопов’язаних і закріплених на місцевості точок (геодезичних пунктів), положення яких визначено у загальній для них референцній системі координат. Геодезичні мережі — найбільш надійний та досконалий спосіб фізичного закріплення земних координатних систем.

Історична довідка

Ще з 17 ст. починається застосування геодезичних мереж у формі мережі трикутників (для обґрунтування топографічних зйомок і для виконання градусних вимірювань). З цього часу геодезичні мережі стали ефективним засобом координування простору з метою формування референцних систем координат, створення геодезичної основи топографічних зйомок та інженерних робіт, а також форми і розмірів фігури Землі як координатної основи.

До 18 ст. Земля не розглядалася і не використовувалася як координатна основа створення геодезичних мереж, тому цей процес мав лише науково-пізнавальне та картографічне застосування. Тобто, історично, реалізацію цих завдань здійснювали окремо і незалежно: фігуру Землі встановлювали шляхом вимірювання довжин дуг меридіанів та паралелей (градусні вимірювання), а основу топографічних зйомок створювали на базі астрономічних робіт. Починаючи з кінця 18 ст. обидва завдання стали вирішувати паралельно і одночасно. Саме з того часу і бере свій розвиток АГМ, а самі геодезичні мережі за точністю стали поділяти на класи.

Методи та принципи побудови АГМ

Основним методом створення геодезичних мереж був метод тріангуляції, а дещо пізніше і метод полігонометрії.

До середини 19 ст. у більшості європейських країн були розвинені геодезичні мережі — ряди і мережі тріангуляції (переважно для цілей військового картографування і градусних вимірювань). Головною частиною цих мереж були АГМ (тріангуляція 1-го класу), призначені для вирішення наукових завдань і картографування. Ряди 1-го класу прокладалися вздовж меридіанів та паралелей, утворюючи полігони з периметрами від сотні до 1 000 км (сторони — 100–250 км); основна фігура мережі — трикутник, близький до рівностороннього, з кутами не менше 40° і сторонами 25–30 км. Кути повинні були вимірюватися з припустимою похибкою 0,7–0,9ʹʹ (за нев’язками трикутників). У вершинах полігонів будувалися базисні мережі, розташовувалися пункти Лапласа — геодезичні пункти з астрономічними визначеннями широти, довготи та азимуту. Полігони 1-го класу перетиналися основними рядами 2-го класу, а простір, що залишився, заповнювався мережами тріангуляції 2-го класу. Основним методом побудови АГМ на поч. 20 ст., як і в 19 ст., був метод тріангуляції.

АГМ з кінця 19 і до сер. 20 ст. були основою для встановлення і поширення національних геодезичних референцних систем координат, геодезичного забезпечення картографування, забезпечення геодезичними даними наземної, морської і повітряної навігації, вивчення геодинамічних явищ тощо.

Основний принцип побудови геодезичної мережі — від загального до часткового: спочатку з високою точністю визначається взаємне положення порівняно невеликого числа пунктів, розташованих на значній за розмірами території, а потім ця мережа згущується мережами з меншими відстанями між пунктами, і координати пунктів цих більш щільних мереж визначалися вже, відповідно, з меншою точністю. Такий принцип побудови геодезичних мереж дозволяє забезпечити територію регіону/країни пунктами з відомими координатами такої густоти, яка необхідна для проведення топографічних зйомок, геодезичного забезпечення різних інженерних робіт та вирішення інших важливих проблем геодезії, картографії, навігації тощо.

До основних характеристик геодезичних мереж відносяться:

- значення координат пунктів в прийнятій референцній системі;

- густота пунктів (або відстань між суміжними пунктами мережі);

- середня квадратична похибка взаємного положення пунктів в плані і за висотою;

- середня квадратична похибка визначення координат пунктів щодо вихідних пунктів.

Класична геодезична мережа складається із астрономо-геодезичної мережі та мереж згущення. Такий поділ зумовлений розвитком методів створення геодезичних мереж та їх застосуванням для вирішення наукових і практичних завдань.

При створенні астрономо-геодезичної мережі виконували комплекс геодезичних, астрономічних і гравіметричних вимірювань з найвищою точністю, що досягалася при масових спостереженнях з використанням новітньої вимірювальної техніки. Горизонтальні кути на пунктах тріангуляції і полігонометрії вимірювали з похибками не більше 0,7ʹʹ (за нев’язками трикутників або замкнутих полігонів). Базисні сторони вимірювали з відносною середньоквадратичною похибкою не більше 1/400 000, а довжини сторін в ланках полігонометрії 1-го класу — з похибками не більше 1/300 000. Середні квадратичні похибки астрономічних визначень, без урахування впливу систематичних похибок, допускалися до 0,3ʹʹ в широті, 0,45ʹʹ в довготі і до 0,5ʹʹ в азимуті.

Для вирішення наукових проблем і задач геодезії, пов’язаних з детальним вивченням фігури Землі, її гравітаційного поля і їх змін у часі астрономо-геодезичну мережу створювали з найвищою при масових вимірах точністю і систематично вдосконалювали.

АГМ України

Астрономо-геодезична мережа 1-го та 2-го класів на території СРСР була побудована до початку 1980-х на основі традиційних методів геодезії: тріангуляції, трилатерації, полігонометрії, методів геодезичної астрономії із залученням даних гравіметрії. Геодезична основа України на початку 1990-х була реалізована у вигляді частини державної геодезичної мережі, раніше створеної на території колишнього СРСР, і включала біля 6000 пунктів 1-го та 2-го класів точності, понад 100 базисів та біля 250 астрономічних пунктів. Пункти Лапласа були визначені у всіх вершинах полігонів, утворених ланками тріангуляції 1-го класу, а також у середині кожної ланки 1-го класу. У мережах 2-го класу пункти Лапласа визначались на кінцях базисних сторін, і кількість їх у полігонах, утворених ланками 1-го класу, складає від 1 до 5. На території України на лист карти масштабом 1 : 1 000 000 припадає в середньому до 50 астрономічних пунктів (від 35 до 70). У місцях перетину ланок тріангуляції 1-го класу виміряні базисні сторони або розташовані базисні мережі, побудовані для визначення довжини вихідної сторони, що замінює базисну сторону. Базисні сторони в мережах тріангуляції 2-го класу розміщені не рідше, як через 25 трикутників. На один лист карти масштабом 1:1 000 000 в астрономо-геодезичній мережі припадає від 20 до 30 базисів (базисних сторін 1-го і 2-го класів). Точність визначення взаємного положення сусідніх пунктів мережі становить близько 10 см.

Розвиток АГМ

Якщо основними методами створення астрономо-геодезичних мереж були класичні геодезичні методи, то з кін. 20 ст. широкого поширення набули супутникові та космічні методи побудови геодезичних мереж. Застосування таких методів змінило традиційні концепції геодезичних мереж, в тому числі і астрономо-геодезичної мережі, як такої. Необхідність в побудові цих традиційних мереж практично відпала.

Література

  1. Савчук С. Г. Вища геодезія. Сфероїдна геодезія. Львів : Ліга-Прес, 2000. 248 с.
  2. Геодезичний енциклопедичний словник / За ред. В. Літинського. Львів : Євросвіт, 2001. 668 с.
  3. Новак Б. І., Порицький Г. О., Рафальська Л. П. Геодезія. 2-ге вид., перероб. та допов. Київ : Арістей, 2008. 284 c.
  4. Старовєров В. С., Ковальов М. В., Опенько І. А. Вища геодезія. Київ : Медінформ, 2018. 370 с.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г., Савчук С. Г., Янків-Вітковська Л. М. Астрономо-геодезична мережа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономо-геодезична мережа (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶