Астрономічні журнали

Астрономічні журнали.jpg

Астрономі́чні журна́ли — друковані періодичні видання з астрономічної тематики.

Історична довідка

Перші на теренах України науково-популярні журнали, що друкували статті астрономічного змісту, — «Фізик-любитель» (рос. «Физик-любитель») та «Астрономічний огляд» (рос. «Астрономическое обозрение») виходили в м. Миколаєві у 1904. Журнали були засновані й видавались силами та коштом членів гуртка аматорів фізики й хімії до 1917.

Наукові періодичні астрономічні видання (журнали)

«Кінематика і фізика небесних тіл» — науково-теоретичний журнал, який з 1985 видає Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Журнал висвітлює найновіші досягнення з широкого спектру астрономічних досліджень, а також з оптики земної атмосфери, астроклімату, математичної обробки астрономічної інформації.

«Космічна наука i технологія» — журнал, який з 1995 спільно видають Державне космічне агентство України і Національна академія наук України. У журналі зосереджено результати наукових досліджень з космічної астрономії та астрофізики.

«Досягнення в астрономії та космічній фізиці» (англ. «Advances in Astronomy and Space Physics»). Журнал виходить з 2011 і публікує переважно результати наукових досліджень молодих вчених (вік до 30 років) з напрямків: астрономія, астрофізика, космічна фізика та суміжні науки. Головний редактор — академік НАН України Ю. Ізотов.

Закордонні наукові журнали з найбільшим імпакт-фактором

«Листи в Астрономічний журнал» (рос. «Письма в Астрономический журнал», англ. «Astronomy Letters») — російський науковий журнал з астрономії та астрофізики. Журнал публікує результати досліджень в теоретичній та спостережній астрономії, астрофізиці.

«Циркуляр малих планет» (англ. «Minor Planet Circular») — періодичне інформаційно-аналітичне видання Центру малих планет (астероїдів). У циркулярах публікуються результати астрометричних, фотометричних та позиційних спостережень астероїдів і всіх комет, вказуються параметри орбіт і ефемериди малих тіл Сонячної системи. Виходить друком з 1947. Циркуляр має розширення (доповнення): «Доповнення до орбітальних циркулярів малих планет» (англ. «Minor Planet Circulars Orbit Supplement»), яке виходить у світ з травня 2000. Є й електронна версія Циркуляру — «Електронний циркуляр малих планет» (англ. «Minor Planet Electronic Circular»). Видається з 1993.

«Щорічний огляд наук про Землю та планети» (англ. «Annual Review of Earth and Planetary Sciences») — американський науковий журнал з проблем геології, геофізики, дослідженню Землі та її атмосфери. Заснований 1973.

«Астрономічний журнал» (англ. «The Astronomical Journal») — американське періодичне наукове видання. Виходить друком із 1849. З січня 1998 видається і в електронному вигляді. Електронна версія не аутентична друкованому варіанту журналу.

«Астрономічні новини» (нім. «Astronomische Nachrichten») — один з перших міжнародних журналів з астрономії, заснований 1821. На 2020 є найстарішим науковим журналом з астрономічної тематики, який продовжує випускатися. Тематика наукових публікацій: фізика Сонця, позагалактична астрономія, космологія, геофізика.

«Астрономія та астрофізика» (англ. «Astronomy and Astrophysics») — журнал з усіх напрямків астрономії та астрофізики. Був заснований 1969.

«Астрофізичний журнал» (англ. «The Astrophysical Journal»). Журнал видається в США з 1895. Має кілька доповнень (додатків), які розширюють тематику наукових публікацій: «Додатки до астрофізичного журналу» («The Astrophysical Journal Supplement Series»), «Листи астрофізичного Журналу» («The Astrophysical Journal Letters»).

«Живі огляди з теорії відносності» («Living Reviews in Relativity») — оглядовий онлайн-журнал із проблем теорії гравітації й теорії відносності.

«Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства» («Monthly Notices of the Royal Astronomical Society») є одним з провідних в світі наукових журналів з проблем сучасної астрономії та астрофізики. Журнал виходить з 1827 і є одним з найстаріших періодичних наукових видань в світі з астрономії та астрофізики.

«Астрофізика і космічна наука» («Astrophysics and Space Science»). Журнал виходить з 1968 й публікує результати теоретичних та практичних досліджень з астрономії, астрофізики, космічної науки, астробіології.

«Щорічний огляд астрономії та астрофізики» (англ. «Annual Review of Astronomy and Astrophysics»). Виходить із 1963 (США). Журнал вміщує наукові публікації з усіх розділів астрономії теоретичної астрофізики, космонавтику, освоєння космічного простору.

«Астрономічний і астрофізичний огляд» (англ. «The Astronomy and Astrophysics Review»). Огляд є періодичним науковим виданням. Виходить з 1989 й вміщує результати досліджень з усіх галузей астрономії, астрофізики, фізики космічних променів, астробіології, фізики елементарних частинок.

«Експериментальна астрономія» («Experimental Astronomy»). Журнал виходить з 1989 і друкує результати наукових досліджень астрономічних об’єктів та проблем астрономічного приладобудування.

«Астрофізичний бюлетень» (англ. «Astrophysical Bulletin») — журнал Спеціальної астрофізичної обсерваторії Російської академії наук. Виходить з 2007 англійською мовою, публікує результати наукових досліджень із різних питань астрофізики.

«Фізика Сонця» (англ. «Solar Physics») — журнал в якому публікують результати астрофізичних досліджень Сонця. Журнал заснований у 1967.

«Ікар» (англ. «Icarus») — журнал, присвячений питанням планетології. Виходить з 1962.

Науково-популярні журнали з астрономічної тематики в Україні

«Наше небо» — перший в Україні науково-популярний журнал з астрономічної тематики, який 1998 засновано Київським республіканським планетарієм. На сьогодні журнал виходить лише епізодично і в електронному варіанті.

«Вселення. Пространство. Время» — науково-популярний журнал, який був заснований у 2003. Журнал російською мовою, розрахований на широке коло читачів, охоплює новітні дослідження з астрономії та космонавтики. Характерною рисою журналу є багатий ілюстративний матеріал: графіка, таблиці, діаграми, астрофотографія. З 2017 журнал виходить лише в електронному форматі. Головний редактор журналу — С. Гордієнко.

«Світогляд» — науково-популярний журнал, заснований 2006 Національною академією наук України та Головною астрономічною обсерваторією НАН України. Журнал друкує новітні дослідження з астрономії, астрофізики, космонавтики, космології. Головний редактор журналу — академік НАН України Я. Яцків.

«Країна знань» — науково-популярний журнал для учнів середнього та старшого шкільного віку. Журнал засновано 2001. Головний редактор журналу — Т. Бєлих.

«Колосок» — науково-популярний природничий журнал для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Видається з 2006. Має найбільший наклад (бл. 10 000 прим.). У журналі періодично друкуються матеріали з астрономічної тематики з багатим ілюстративним рядом. Головний редактор — Д. Біда, науковий редактор — О. Шевчук.

Література

  1. Hoffleit D. The Astronomical Journal at Yale: In Context with Before and After // The Astronomical Journal. 1999. Vol. 117. № 1. P. 9–11. URL: https://iopscience.iop.org/article/10.1086/300714/pdf
  2. A Guide to Effective Publishing in Astronomy / Ed. by Cl. Bertout, Chr. Biemesderfer, A. Henri. Les Ulis : Edp Sciences, 2012. 162 p.
  3. Hubbell G. Scientific Astrophotography: How Amateurs Can Generate and Use Professional Imaging Data. New York : Springer, 2013. 363 p.
  4. Science Periodicals in Nineteenth-Century Britain: Constructing Scientific Communities / Ed. by G. Dawson, B. Lightman, S. Shuttleworth et al. Chicago : University of Chicago Press, 2020. 424 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрономічні журнали // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономічні журнали (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶