Астрономічні сутінки

Астрономічні сутінки

Астрономі́чні су́тінки — час доби, протягом якого центр сонячного диску перебуває в даній місцевості на висотах від 12о до 18о під площиною горизонту.

Основні дефініції

Астрономічні сутінки є частиною атмосферних сутінок — інтервалу часу, протягом якого Сонце знаходиться під горизонтом, а природна освітленість на поверхні Землі забезпечується процесами розсіювання, заломлення та відбивання сонячного світла від частинок пилу, аерозолів, флуктуацій густини повітря в верхніх шарах атмосфери і залишковим люмінесцентним світінням самої атмосфери, що викликається іонізуючим випромінюванням Сонця.

Астрономічний схід — момент, коли геометричний центр Сонця, що сходить, знаходиться на висоті 18о нижче горизонту вранці. Астрономічний захід — це момент, коли геометричний центр Сонця ввечері знаходиться на висоті 18о нижче горизонту. Таким чином, астрономічні сутінки — час доби, протягом якого центр сонячного диску перебуває в даній місцевості на висотах від 12о до 18о під площиною горизонту.

Ввечері астрономічні сутінки починаються в момент закінчення навігаційних сутінків, коли геометричний центр Сонця ввечері знаходиться на висоті 12о нижче горизонту і закінчуються в момент астрономічного заходу. Якщо Сонце продовжує опускатись під горизонт, то після моменту астрономічного заходу Сонця аж до моменту астрономічного сходу Сонця триває астрономічна ніч. Вранці астрономічні сутінки починаються в момент астрономічного сходу Сонця і тривають до моменту навігаційного сходу Сонця, коли геометричний центр Сонця, що піднімається, знаходиться на висоті 12о нижче горизонту.

Тривалість астрономічних сутінків

Вибір значення висоти геометричного центру Сонця на розділення атмосферних сутінок на цивільні, навігаційні та астрономічні доволі умовний. Але все ж таки необхідно зазначити, що при проведенні професійних астрономічних спостережень коли геометричний центр Сонця заглиблюється під горизонт більш ніж на 18о небо стає настільки темним, що астрономи можуть проводити повноцінні спостереження за такими протяжними об’єктами низької поверхневої яскравості як туманності, комети, галактики.

Тривалість астрономічних сутінків залежить від географічної широти і пори року. Це обумовлено тим, що добова паралель Сонця нахилена до площини горизонту внаслідок нахилу осі добового обертання Землі до площини екліптики і незмінності орієнтації цієї осі відносно системи координат далеких зір (нехтуючи прецесією та нутацією).

В арктичних і антарктичних широтах, які віддалені від географічних полюсів не далі аніж на 5,5о взимку, поблизу днів зимового сонцестояння, астрономічна ніч може тривати протягом 24 годин. В ці періоди астрономічні сутінки не наступають. Наприклад, на антарктичній станції Амундсен — Скотт, що розташована на Південному географічному полюсі астрономічна ніч триває неперервно з 11 травня по 31 липня. На Північному географічному полюсі астрономічна ніч триває неперервно з 13 листопада по 29 січня.

На широтах, розташованих у смузі від екватора до 48,5о в обох півкулях Землі, астрономічна ніч та астрономічні сутінки бувають кожної календарної доби.

У дні, близькі до літнього сонцестояння, на широтах між 48,5о та 54,5о в обох півкулях Землі астрономічна ніч не наступає, сутінки можуть тривати від заходу до сходу Сонця, оскільки Сонце не опускається нижче горизонту більш ніж на 18о, але астрономічні сутінки наступають кожної доби.

У дні близькі до літнього сонцестояння на широтах між 54,5о та географічними полюсами Землі в обох півкулях астрономічні сутінки не наступають.

Тривалість періоду без астрономічних сутінок залежить від географічної широти і зростає при наближенні до географічних полюсів. Наприклад, на антарктичній станції Амундсен — Скотт астрономічні сутінки не наступають в календарні дати з 22 серпня по 20 квітня. На Північному географічному полюсі астрономічні сутінки не наступають в період з 17 лютого по 25 жовтня.

Тривалість астрономічних сутінок залежить від висоти над рівнем моря. Всі приведені вище значення широт та календарні дати відносяться до спостережень з рівня моря. У даному пункті спостереження в конкретний момент часу тривалість астрономічних сутінок зменшується зі зростанням висоти над рівнем моря.

Література

  1. Van Flandern T. C., Pulkkinen K. F. Low Precision Formulae for Planetary Positions // Monthly Notes of the Astronomical Society of South Africa. 1990. Vol. 49. № 7–8. P. 97.
  2. Ahrens D., Henson R. Meteorology Today. Boston : Cengage Learning, 2016. 656 p.

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрономічні сутінки // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономічні сутінки (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶