Астрономічні інструменти

Арміллярна сфера
Астрограф
Квадрант

Астрономі́чні інструме́нти — прилади для спостереження за астрономічними об’єктами; їх використовують із метою визначення положень тіл на небесній сфері, параметрів руху, хімічного складу і фізичного стану.

Класифікація астрономічних інструментів

Специфіка астрономічних спостережень та необхідна точність вимагають використання в астрономічній практиці астрономічних інструментів різних конструкцій і розмірів. Класифікують астрономічні інструменти відповідно до принципу утворення зображення, мети спостереження, способу спостереження, розмірів та способу монтажу астрономічного інструментарію.

За принципом утворення зображення спостережуваного світила астрономічні інструменти поділяють на рефлектори і рефрактори; за метою спостереження: астрометричні й астрофізичні; за способом спостереження: візуальні, фотографічні та фотоелектричні; за розмірами: переносні (експедиційні) і фундаментальні; за способом монтажу: інструменти на азимутальній і паралактичній установках, меридіанні інструменти та інструменти з нерухомою трубою.

Астрономічні інструменти (старовинні)

Основними та найуживанішими астрономічними інструментами до винайдення телескопу (17 ст.) у практиці астрономічних спостережень були:

  • алідада — прилад, який застосовують для вимірювання горизонтальних і вертикальних кутів;
  • антикітерський механізм — стародавній механічний аналоговий обчислювальний пристрій, призначений для розрахунку положення небесних тіл;
  • армілярна сфера або ж сферична астролябія (армілла) — астрономічний інструмент, який використовували для визначення координат небесних світил;
  • астереометр — інструмент для графічного визначення часу сходження і заходу небесних тіл;
  • астролябія — кутовимірювальний прилад, яким до 18 ст. користувались для визначення широти i довготи в навігації;
  • ауксометр — інструмент, за яким визначали збільшення телескопів;
  • гномон — дуже давній астрономічний інструмент (можливо, найдавніший) для вимірювання часу, елементом якого є вертикальна жердина, що відкидає тінь на горизонтальний майданчик;
  • сонячний годинник — пристрій для вимірювання часу за зміною довжини тіні від гномону та її руху циферблатом;
  • діоптр — астрономічний інструмент, за допомогою якого вимірювали кути між об’єктами;
  • зоряний глобус — ранній прототип секстанта. Використовували для визначення висот світил за допомогою зображення небесної сфери з нанесеними на неї небесним екватором, екваторіальною сіткою, екліптикою та сузір’ями;
  • квадрант — астрономічний інструмент для визначення висот світил;
  • ноктурлабіум — астрономічний інструмент, за допомогою якого визначали час в нічну пору за положенням зір, розташованих недалеко від полюсу світу;
  • планісфера — рухома карта небесної сфери спроектованої на площину (стереографічна полярна проекція небесної сфери на площину);
  • посох Якоба — один із перших інструментів, призначений для вимірювання кутів між двома зорями;
  • ректангулус — інструмент для графічного розв’язання деяких задач сферичної тригонометрії;
  • торкветум — астрономічний інструмент, що дозволяє проводити вимірювання в різних астрономічних системах небесних координат;
  • трикветрум — давній кутомірний інструмент для вимірювання зенітних відстаней небесних світил і паралаксу Місяця;
  • екваторіум — стародавній астрономічний обчислювальний прилад, призначений для визначення положення заданого небесного тіла (Місяця, Сонця або планет);
  • клепсидра (гідрологіум) — прилад для вимірювання проміжків часу, принцип дії якого ґрунтується на витіканні води з посудини.

Астрономічні інструменти (сучасні)

Серед сучасних астрономічних інструментів є група приладів, змонтованих на азимутальній установці. Здебільшого такі астрономічні інструменти є астрометричними візуальними приладами (універсальний інструмент, вертикальний круг, зеніт-телескоп, астролябія тощо). Універсальний інструмент має два розділені круги. За допомогою вертикального круга вимірюють зенітні віддалі, а за допомогою горизонтального — азимути світил. Знаючи ці параметри і точний час спостереження визначають географічні координати місця спостереження.

Зеніт-телескоп використовують для вимірювання невеликих зенітних віддалей або різниці зенітних віддалей пар зір при спостереженні їх на приблизно однакових висотах.

До меридіанних астрономічних інструментів належать пасажний інструмент і меридіанний круг — невеликі рефрактори, які можуть обертатися лише навколо однієї горизонтальної осі в площині меридіана. Пасажні інструменти призначені для спостереження моментів проходжень світил через меридіан або перший вертикал.

Для фотографування зір використовують астрограф. Фотографічна зенітна труба — тип астрографа призначений для фотографування небесних світил поблизу зеніту. Складником багатьох таких астрономічних інструментів є астроспектрограф — прилад для фотографування спектрів небесних тіл в ультрафіолетовому, видимому та інфрачервоному діапазонах. На паралактичних уставках різних форм монтують більшість астрофізичних астрономічних інструментів, зокрема всі рефлектори, що можуть сприймати світло від небесних об’єктів в інфрачервоному, видимому, ультрафіолетовому діапазонах, а також сонячні телескопи (геліографи) з додатковими пристроями (целостат, геліостат) для спостереження і фотографування змін, які відбуваються на Сонці. Для фотографування корони у звичайних умовах сконструйовано спеціальний астрономічний інструмент — коронограф, а для фотографування поверхні Сонця в інтегральному світлі використовують фотогеліограф.

У 1945–1950 розроблено радіотехнічні астрономічні інструменти — радіотелескопи — для вивчення радіовипромінювання космічних об’єктів: Сонця, небулярних туманностей, міжзоряного газу, космічного пилу, окремих молекул та молекулярних кластерів. Для суттєвого підвищення роздільної здатності радіотелескопів їх часто об’єднують у мережі. Такі астрономічні інструменти називають радіоінтерферометрами.

У сучасній астрономії застосовують різні типи приймачів випромінювання, які встановлюють у фокусі телескопа: фотопомножувачі, ПЗЗ-матриці, болометри, радіометри, радіополяриметри.

Блиск небесних світил вимірюють за допомогою електрофотометрів. Поляризацію випромінювання небесних тіл вивчають за допомогою поляриметрів (спектрополяриметрів). Магнітні поля небесних тіл вимірюють сонячні і зоряні магнітографи, за допомогою яких вивчають розподіл ступеня поляризації випромінювання за профілем спектральної лінії.

Широкого розповсюдження набули детектори нейтринного випромінювання небесних об’єктів (нейтринна астрономія), гравітаційних хвиль (лазерно-інтерферометричні гравітаційно-хвильові обсерваторії), космічні телескопи-обсерваторії.

Література

  1. Williams H. S. A History of Science : in 10 vol. New York : HarperCollins, 1904–1910.
  2. Zimmermann H., Weigert A. Lexikon der Astronomie. Heidelberg : Spektrum Akademischer Verlag, 1999. 536 p.
  3. Ковалевский Ж. Современная астрометрия. Фрязино : Век 2, 2004. С. 131.
  4. Foo Gr., Palacios D., Swartzlander Gr. Optical Vortex Coronagraph // Optics Letters. 2005. Vol. 30. Is. 24. P. 3308–3310.
  5. McLean I. Electronic Imaging in Astronomy: Detectors and Instrumentation. Berlin : Springer, 2008. P. 91.
  6. Kern R. Wissenschaftliche Instrumente in ihrer Zeit : in 4 bd. Köln : Verlag der Buchhandlung Walther König, 2010.
  7. Brooks Th., Stahl H., Arnold W. Advanced Mirror Technology Development (AMTD) Thermal Trade Studies // SPIE Proceedings. 2015. Vol. 9577. P. 1–20. URL: https://spie.org/Publications/Proceedings/Paper/10.1117/12.2188371?SSO=1
  8. Seiradakis J. H., Edmunds M. G. Our Current Knowledge of the Antikythera Mechanism // Nature Astronomy. 2018. Vol. 2. P. 35–42.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрономічні інструменти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономічні інструменти (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶