Атмогеохімія

Атмогеохі́мія (від атмосфера та геохімія) — розділ геохімії, що вивчає склад приземних і підземних газів Землі, їхню еволюцію в ході геологічної історії, газову міграцію хімічних елементів у природних середовищах.

В основу застосування атмогеохімічних методів у геології покладено теорію вертикальної фільтрації газів у гірських породах. Сукупність процесів міграції газів зумовлює їх надходження в розташовані вище товщі порід. Інтенсивність міграції неоднакова в різних геологічних умовах, тому її прояви, що відбуваються в приповерхневих відкладах, можуть мати різний характер. На ділянках, де є тектонічні порушення (зони підвищеної проникності), у приповерхневих відкладах можуть спостерігатися чітко виражені газові, зокрема еманаційні, аномалії.

У складі атмогеохімічних досліджень дещо умовно можна виділити еманаційні та газогеохімічні дослідження.

Еманаційні дослідження — вивчення властивостей твердих тіл, що містять радій, засновані на їх здатності виділяти в навколишнє середовище ізотопи радіоактивного газу радону (еманації). Їх використовують для вивчення напруженого стану масиву гірських порід, перекристалізації, дегідрації, поліморфних перетворень тощо, за допомогою яких вивчається розподіл радону й торону в поровому повітрі ґрунтів. Спеціальними дослідженнями доведено, що сучасні геодинамічні процеси викликають у приповерхневих відкладах появу газів, зокрема еманаційних аномалій. Вони не лише просторово, але й у часі пов’язані з тектонічними геодинамічними зонами, оскільки виникають при зародженні рухів. Концентрація еманацій може зменшуватися до фонової при стабілізації процесів.

Еманаційна зйомка є одним з основних методів нового напряму динамічної геології, що ґрунтується на вивченні проявів сучасних полів напружень і дозволяє картувати сучасні геодинамічні зони. Від класичної еманаційної зйомки, що була започаткована для пошуків радіоактивних руд, сучасний еманаційний метод відрізняється тим, що в ньому як джерело інформації використовуються покривні пухкі породи для виявлення сучасних геодинамічно-активних тектонічних порушень. Для вимірів еманацій використовують еманометри (альфа-, бета-аналізатори, гамма-спектрометр), які реєструють наявність радіоактивних газів за сцинтиляційним ефектом.

Газогеохімічні дослідження — вивчення геохімічних полів, зумовлених розсіюванням газів із зон скупчення корисних копалин, шляхом аналізу молекулярного і ізотопного складів газової фази ґрунтів, порід, вод, керна, бурового розчину, снігового покриву, атмосфери, а також вільних і попутних газів родовищ. Газометрична зйомка фіксує вуглекислий газ, гелій, водень, вуглеводні (етан, пропан, бутан, ізобутан, етилен, пропілен тощо).

Розробка і впровадження інноваційних газоаналізаторів зумовили суттєве здешевлення і підвищення продуктивності методів газової зйомки. Пріоритет у використанні геохімічних методів як прямих при пошуку родовищ (покладів) вуглеводнів належить В. Соколову і М. Гуревичу, які в 1930-х розробили методику та апаратурне забезпечення реєстрації в поверхневих умовах метану і важчих вуглеводнів. Розроблений цілий комплекс геохімічних досліджень, що включає: газогеохімічні, геомікробіологічні, бітумні, літогеохімічні, ртутнометричні та інші. Провідним у геохімічному пошуковому комплексі є газовий (газометричний) метод, який ґрунтується на вивченні якісного й кількісного складу газів вуглеводневого складу, що накопичуються в породах, що перекривають поклади, у підземній, ґрунтовій, надземній атмосфері.

Література

  1. Багрій І. Д. Прогнозування розломних зон підвищеної проникності гірських порід для вирішення геоеко логічних та пошукових задач. Київ : Інститут геологічних наук НАН України, 2003. 152 с.
  2. Багрій І. Д. Фундаментальні розробки — підґрунтя нових концепцій та високоефективних пошукових технологій (підземні води, вуглеводні). Київ : Фоліант, 2017. 561 с.

Автор ВУЕ

І. Д. Багрій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багрій І. Д. Атмогеохімія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмогеохімія (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶