Атмосфера (оболонка Землі)

Атмосфера. Шари

Атмосфе́ра — газова оболонка навколо небесного тіла різної потужності, що утримується гравітацією та обертається разом із ним як єдине ціле. Зовнішні газові оболонки різняться хімічним складом, розподілом температур, масою, густиною, які зумовлені умовами утворення планет та їхньою подальшою еволюцією, відстанню від зорь (зірок) тощо.

За хімічним складом і масою атмосфери планети Сонячної системи поділяють на планети земної групи з порівняно тонкими атмосферами (Венера, Земля, Марс, Меркурій) і планети-гіганти з масивними атмосферами (Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун).

Сучасна земна атмосфера — продукт геологічної та біологічної еволюції на планеті — обертається разом із планетою та відіграє важливу роль в розвитку життя на Землі. Атмосфера Землі (масою близько 5,15 ∙ 1015 т) захищає планету від жорстких умов |космосу, а гази, що формують її, забезпечують існування життя.

Масова частка атмосфери, розташованої до висоти 25 км, становить близько 95 %. Суміш газів у нижньому шарі атмосфери зазвичай називають повітрям. Масові частки газів атмосфери (%): азот (78,09), кисень (20,9), аргон (0,93), вуглекислий газ (0,03), інші гази й різна кількість водяної пари.

Тиск і густина повітря з висотою зменшуються. Температура змінюється складніше, залежно від її розподілу атмосферу поділяють на тропосферу, стратосферу, мезосферу, термосферу, екзосферу. Внутрішня (найнижча) концентрична оболонка Землі — тропосфера (висотою до 18 км), де міститься пил і водяна пара та створюються погодні умови. Стратосфера (до 50 км) прозоріша, холодніша та містить озоновий шар на висоті 20–25 км (захисний фільтр, що затримує велику частину згубного для життя ультрафіолету). Мезосфера (до 80 км) — холодний шар, де під впливом сонячного світла відбуваються хімічні реакції та згорають космічні метеорні частинки. У термосфері (до 1 000 км) температура поступово підвищується та утворюються полярні сяйва. В екзосфері (зовнішньому шарі атмосфери) відбувається викид гелію і водню в космос.

Атмосфера є джерелом інфрачервоного випромінювання, у ній розсіюється й поглинається радіація сонячна й земна. Атмосфера має електричне поле, у ній виникають різні електричні, оптичні та акустичні явища. Між земною поверхнею та атмосферою відбувається обмін теплом і вологою, що зумовлює постійний колообіг води з хмароутворенням і випаданням атмосферних опадів, а нерівномірність нагрівання атмосфери сприяє циркуляції атмосфери загальній, безперервному руху повітря, що впливає на погоду й клімат Землі.

Література

  1. Masaki S. Atmospheric Circulation Dynamics and Circulation Models. Berlin : Springer, 2004. 644 p.
  2. Петрова Г. Г., Панчишкина И. Н, Петров А. И. Физика атмосферы. Ростов-на-Дону : Южный федеральный университет, 2015. 92 c.

Автор ВУЕ

А. С. Івченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Івченко А. С. Атмосфера (оболонка Землі) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосфера (оболонка Землі) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶