Мезосфера

Мезосфе́ра (від мезо... і сфера) — шар атмосфери, розташований між стратосферою й термосферою на висоті від 50 до 85 км.

Характеристика

Характерне загальне зниження температури повітря з висотою: у високих широтах (приполярні області) — на 0,31 °C на 100 м, у низьких (тропіки й субтропіки) — на 0,23 °C на 100 м; улітку більше, ніж узимку. Середня температура змінюється приблизно від 0 °C у нижній частині до майже –90 °C на верхній межі. Тут зареєстровано абсолютний для атмосфери мінімум температури — –143 °C.

У нижній мезосфері температура зростає в бік обох полюсів улітку в позатропічних широтах. У верхній мезосфері такий географічний розподіл зберігається в літній півкулі. Узимку температура в полярних районах на 12–20 °C вища, ніж поблизу екватора.

Зниження температури зумовлює конденсацію водяної пари та утворення на висоті 82–85 км сріблястих хмар. Розвинена турбулентність.

Спостерігаються сильні вітри з максимальною швидкістю до 100 м/с. Узимку переважають західні вітри, які послаблюються з висотою, улітку — східні, які навпаки посилюються.

У верхній мезосфері можлива підвищена йонізація повітря (шар D йоносфери), що значно варіює протягом доби й від сезону до сезону, а також залежить від сонячної активності.

У мезосфері вагому роль відіграють фотохімічні процеси за участю хімічно активних атомів і молекул, які утворюються під впливом короткохвильової радіації сонячної та перебувають у збудженому стані.

Значення

У мезосфері відбувається згоряння космічних метеорних (див. Метеор) частинок.

Література

  1. Пинус Н. З., Шметер С. М. Аэрология : в 2 ч. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1965. Ч. 2: Физика свободной атмосферы. 351 с.
  2. Погосян Х. П. Общая циркуляция атмосферы. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1972. 394 с.
  3. Хргиан А. Х. Физика атмосферы. Москва : Московский государственный университет, 1986. 328 с.
  4. Атмосфера. Справочник / Редкол.: Ю. С. Седунов (председатель), С. И. Авдюшин, Е. П. Борисенков и др. Ленинград : Гидрометеоиздат, 1991. 510 c.
  5. Overway K. Environmental Chemistry: An Analytical Approach. Hoboken : John Wiley & Sons, 2017. 416 p.

Автор ВУЕ

В. І. Затула


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Затула В. І. Мезосфера // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мезосфера (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶