Атмосфера зорі

Сонячна корона

Атмосфе́ра зорі́ — зовнішня сфера зорі, що розташована над зонами конвекції або радіації (променистого перенесення енергії з надр зорі) та доволі неоднорідна за фізичними характеристиками.

Фотосфера

Найлибший шар атмосфери зорі називають фотосферою. Це водночас і найхолодніша її частина. Температура зоряної речовини зростає відповідно до глибини області фотосфери.

У товщі фотосфери формується неперервний спектр випромінювання оптичного, який доходить до спостерігача. Цей шар атмосфери зорі випромінює світлові хвилі у всій області видимого спектра (неперервний спектр випромінювання).

Фотосфера — істотно непрозоре середовище для світла видимого (оптична товща фотосфери суттєво перевищує одиницю). Тому вона неодноразово поглинає, а потім перевипромінює енергію, що надходить із надр зорі. У результаті багаторазових процесів поглинання / перевипромінювання у випадку, коли коефіцієнт поглинання слабко залежить від довжини хвилі, спектральна густина потоку енергії приблизно відповідає закону випромінювання абсолютно чорного тіла з деякою ефективною температурою Te.

Через непрозорість речовини фотосфери для випромінювання в широкому діапазоні частот (довжин хвиль) енергетично вигідним процесом перенесення енергії з надр зорі є конвекція. Для зір типу нашого Сонця конвекція спостерігається як грануляція фотосфери — мереживо світлих гарячих конвективних осередків (гранул), які покривають всю поверхню зорі.

В областях підвищеного магнітного тиску магнітосфери зорі спостерігаються так звані плями сонячні (зоряні), які є більш холодними ділянками фотосфери, в яких внаслідок «придушення» конвективних потоків тиском магнітного поля вихолоджується речовина. Для зір типу Сонця температура фотосфери зростає з глибиною і лежить в межах від 4500 до 6500 К.

Протяжність фотосфери залежить від її прозорості та густини. Типова радіальна протяжність фотосфери Сонця становить ≈ 300 км. Для зір головної послідовності спектрального класу A0V Герцшпрунга — Рессела діаграми протяжність фотосфери становить ≈ 1000 км, для гігантів спектрального класу G протяжність фотосфери оцінюють у ≈ (104-105) км.

Хромосфера

Хромосфера — відносно тонкий шар атмосфери зорі, що знаходиться над фотосферою. Типове значення товщини хромосфери для зір спектрального класу G становить ≈ 10 000 км. Хромосферу пронизують потоки розпеченої плазми ниткоподібної структури — спікули.

Температура хромосфери спочатку плавно змінюється, збільшуючись з видаленням від кордону з фотосферою, потім у невеликій перехідній області довжиною не більше 100 км стрибкоподібно підвищується до температури, яка набагато більша за температуру фотосфери. Для сонцеподібних зір температура хромосфери збільшується з висотою від 4000 до 15 000 К.

Хромосферу прийнято поділяти на дві зони: нижню хромосферу — зону, яка тягнеться приблизно до 1500 км та верхню хромосферу.

Корона

Вище хромосфери розташована корона — верхня частина зоряної атмосфери, що складається з розжареної плазми і є найбільш гарячою та розрідженою частиною атмосфери.

Температура корони сягає декількох мільйонів градусів. Наприклад, температура сонячної корони сягає 2 млн К.

Під час повних сонячних затемнень на невеликий час можна побачити тонке рожеве кільце сонячної хромосфери, а також гало сонячної корони.

За теоретичними моделями будови зір, описана вище структура атмосфери зорі є характерною лише для зір головної послідовності. Інші типи зір (субгіганти, гіганти, надгіганти, гіпергіганти) можуть не мати подібних сфер.

Додатково

Високе значення температури корони є однією з невирішених проблем сучасної теоретичної астрофізики. Можливо, така аномально висока температура обумовлена гальмуванням потоків плазми в зовнішніх шарах магнітосфери зір у результаті чого кінетична енергія струменів плазми перетворюється у внутрішню енергію речовини корони.

Література

  1. Mariska J. T. The Solar Transition Region. Cambridge : Cambridge University Press, 1992. P. 60.
  2. Carlsson M., Judge P., Wilhelm K. SUMER Observations Confirm the Dynamic Nature of the Quiet Solar Outer. Atmosphere: The Internetwork Chromosphere // The Astrophysical Journal. 1997. № 486 (1). P. 63–67.
  3. Altrock R. The Temperature of the Low Corona During Solar Cycles 21–23 // Solar Physics. 2004. № 224 (1–2). P. 255–268.
  4. Kontar E. P., Hannah I. G., Mackinnon A. L. Chromospheric Magnetic Field and Density Structure Measurements Using Hard X-Rays in a Flaring Coronal Loop // Astronomy and Astrophysics. 2008. № 489 (3). P. 57–60.
  5. Crivellari L., Simón-Díaz S., Arévalo M. Radiative Transfer in Stellar and Planetary Atmospheres. Cambridge; New York : Cambridge University Press, 2020. 246 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Атмосфера зорі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосфера зорі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶