Атмосферний тиск

Пластикова пляшка закрита на висоті 4 267 м в обсерваторії Мауна-Кеа на о. Гаваї (США), сфотографована на висоті 2 743 м, а потім на 305 м, де зміна тиску призвела до її стискання

Атмосфе́рний тиск ― один із термодинамічних (див. Термодинаміка) параметрів стану атмосфери, який залежить від місця й часу; тиск атмосфери, який діє на всі предмети та на всіх істот, що перебувають у її середовищі, і на поверхню Землі.

Величина та одиниці вимірювання

У стаціонарній атмосфері у стані спокою дорівнює вазі умовного стовпчика повітря, розміщеного над точкою вимірювання, на одиницю площі.

Атмосферний тиск вимірюють барометром. Одиницею вимірювання в Міжнародній системі одиниць (СІ) є паскаль; його українське позначення ― Па; міжнародне ― Pa. Серед позасистемних одиниць тиску — бар, міліметр ртутного стовпчика та деякі інші.

Загальна характеристика

Уперше атмосферний тиск виміряв 1644 винахідник ртутного барометра Е. Торрічеллі (1608–1647; Італія). Тиск стовпчика ртуті заввишки 760 мм (еквівалентний 101 325 Па й 1,01325 бар) на рівні моря за температури 0 °C називають нормальним атмосферним тиском.

З висотою атмосферний тиск знижується. На піку Джомолунгми величина становить близько чверті від показника на рівні моря. У деяких людей гірська хвороба починається вже на висоті 2–3 км.

На земній поверхні атмосферний тиск змінюється залежно від місцевості (на рівні моря в межах 641–816 мм ртутного стовпчика, де характерними є відносно низькі значення біля екватора, зростання їх у субтропіках, зниження у помірних та арктичних широтах і зростання біля полюсів), а також часу (над материками поза тропічними широтами зазвичай спостерігаються підвищені значення взимку й знижені ― улітку, а в добовому вимірюванні виявляють два максимуми ― о 9–10 і 21–22 годинах, та два мінімуми ― о 3–4 і 15–16 годинах, особливо у тропічних районах).

Неповторювані зміни атмосферного тиску, що позначаються на визначенні погоди, пов’язані з формуванням та еволюцією областей високого тиску (антициклонів) і значних вихорів (циклонів). Наприклад, усередині смерчу тиск здатен знижуватися до 560 мм ртутного стовпчика.

Позначення

На кліматичних мапах атмосферний тиск зображують за допомогою ізобар: поєднанням точок з однаковими показниками величини.

Література

  1. Masaki S. Atmospheric Circulation Dynamics and Circulation Models. Berlin : Springer, 2004. 644 p.
  2. Петрова Г. Г., Панчишкина И. Н, Петров А. И. Физика атмосферы. Ростов-на-Дону : Южный федеральный университет, 2015. 92 c.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атмосферний тиск // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосферний тиск (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶