Атрибуція (мистецтвознавство)

Атрибу́ція — у мистецтвознавстві — визначення характеристик художнього твору (автора чи школи, місця й часу створення, особливостей стилю, техніки виконання, матеріалу тощо). Одна з операцій мистецтвознавчої експертизи (поряд з ідентифікацією, визначенням оцінної вартості).

Здійснюють фахівці-мистецтвознавці.

Історична довідка

До появи та розквіту мистецтвознавства як науки атрибуція мистецьких творів ґрунтувалася виключно на емпіричних знаннях, вузькоспеціальній довідковій літературі та інтуїції знавців і експертів.

Технічний поступ доповнив методи атрибуції додатковим інструментарієм: хімічними й фізичними дослідженнями матеріалів, з яких створено той чи інший мистецький твір; макро- і мікрозйомкою, рентгеноскопією, дослідженнями в інфрачервоному та ультрафіолетовому діапазонах випромінювання тощо.

Характеристика

Професійна атрибуція мистецьких творів — невід’ємна частина мистецтвознавства. Вона межує із судовою експертизою й вимагає поглиблених знань у сфері матеріалознавства, технології матеріалів, музеєзнавства, архівної справи, а також реставрації.

Необхідність в атрибуції виникає тоді, коли науковці стикаються з анонімним художнім твором (тобто таким, де відсутній підпис) або мають сумніви у вірогідності наявного підпису.

Атрибуцію проводять за певною методикою. Вона включає іконографічний, стилістичний і техніко-технологічний аналіз; результати його підкріплюються історіографічним дослідженням — зіставленням усіх відомостей про історію твору. Іконографічний аналіз полягає у визначенні сюжету, змальованих подій, місць, осіб, що вимагає ретельного вивчення зображуваних атрибутів, гербів, костюмів, зброї, предметів обстановки, архітектурних споруд; у пошуках аналогій, з’ясуванні, чи досліджуваний твір не є авторською реплікою (повторенням) або частиною загальної композиції (диптиха, триптиха тощо). Стилістичний аналіз через зіставлення даного твору з іншими має підтвердити ідентичність його художньої манери з манерою певного автора або групи авторів (майстерні, школи, кола). Техніко-технологічний аналіз, спираючись на т. з. точні методи — фотографію, рентгеноскопію, хімічні дослідження, комп’ютерну та електронно-обчислювальну техніку тощо, — підтверджує або заперечує дані візуального вивчення, уточнює час створення, виявляє фальсифікації.

Атрибуційні дослідження відбуваються у реставраційних майстернях, що працюють у складі державних музейних і бібліотечних установ, у відповідних експертних центрах, а також є складником діяльності українських і міжнародних аукціонних домів.

Література

Калашникова О. Л. Основи мистецтвознавчої експертизи та вартісної оцінки культурних цінностей. Київ : Знання, 2006. 480 с.

Автор ВУЕ

Б. М. Пінчевська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пінчевська Б. М. Атрибуція (мистецтвознавство) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атрибуція (мистецтвознавство) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶