Ауксотрофи

Ауксотро́фи (від грец. грец. αὔξω — вирощувати, збільшувати і τροφή — їжа, живлення) — мікроорганізми, що внаслідок мутації втратили здатність до синтезу однієї з речовин, потрібних для росту.

Історична довідка

Уперше виявлені 1941 серед штамів гриба-аскоміцета нейроспори густої (Neurospora crassa) генетики Дж. В. Бідл та Е. Л. Тейтем, згодом останній встановив такі організми і серед бактерій.

Характеристика

До ауксотрофів належать деякі види бактерій, грибів, водоростей, генетична структура яких не дозволяє синтезувати ростові речовини з речовин-попередників. Ауксотрофи не спроможні рости на мінімальних живильних середовищах, які не містять потрібних для їхнього росту сполук.

Класифікація

Загальновизнаної класифікації ауксотрофів не існує. Зазвичай їх поділяють за речовинами, яких вони не можуть синтезувати для потреб власного організму (амінокислот, вітамінів, азотних основ, їхніх комбінацій чи інших сполук).

Використання

Ауксотрофи використовують у діагностуванні спадкових аномалій обміну речовин у людей, зокрема у новонароджених, що дозволяє виявити такі недуги, як-от фенілкетонурію, галактоземію, ще до проявів їхніх клінічних ознак.

Література

  1. Мельничук М. Д., Кляченко О. Л., Бородай В. В. та ін. Загальна (промислова) біотехнологія. Київ : Корзун Д. Ю., 2014. 252 с.
  2. Ястремська Л. С., Малиновська І. М. Загальна мікробіологія і вірусологія. Київ : Національний авіаційний університет, 2017. 232 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ауксотрофи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ауксотрофи (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶