Афгано-Таджицький нафтогазоносний басейн

Афга́но-Таджи́цький нафтогазоно́сний басе́йн — область поширення корисних копалин в Узбекистані, Таджикистані і частково в Афганістані.

Географічне положення

Розташований в однойменній міжгірній западині Памір-Таньшаньського епіплатформного орогену, обмежена з півночі хребтами Гіссара й Зеравшану, зі сходу — хребтами Дарвазе, із заходу — відрогами Гіссара, на півдні — Північно-Афганським виступом, на південному сході — Гіндукушом.

Площа, генезис

Площа басейну — близько 70 тис. км2. До олігоцену разом із відрогами Гіссара і Амудар’їнською западиною становила єдину платформну область. У післяолігоценовий час тут сформувалася міжгірна западина, обмежена хребтами.

Сучасна структура басейну зумовлена складчасто-бриловою будовою палеозойського фундаменту й наявністю численних розломів, що неодноразово активізувалися. Найбільша тектонічна активність спостерігалася в альпійський час.

Історична довідка

Геолого-пошукові роботи на нафту й газ тут розпочато в 1930-ті. Пошукове буріння розпочато 1933, вже 1934 відкрито перше родовище Хаудаг (Сурхандарінська мегасинкліналь) з палеогеновими покладами нафти. Надалі в палеогенових відкладах відкриті родовища Уч-Кизил, Кокайті, Кизил-Тумшук та ін.

У 1960-ті виявлено нафтогазоносність крейдяних і юрських відкладів у Душанбінському прогині й підсолевих верхньоюрських породах у межах південно-західного Гіссара. Наприкінці 1970-х і на початку 1980-х встановлено нафтогазоносність Кулябського синкліноріюпалеогені).

До початку 1990-х у межах басейну відомо 27 родовищ (переважно дрібних).

Характеристика

Колектори — тріщинуваті вапняки, потужністю 50–100 м. Дебіти газу до 700– 800 тис. м3/с. Усі відомі родовища басейну пов’язані з антиклінальними складками, часто порушеними. Поклади пластові склепінні, частково порушені, тектонічно екрановані, рідше масивні.

У межах басейну виділяють: Південно-Західно-Гіссарський, Душанбінський переважно газоносні райони, а також Сурханський, Вахшський і Кулябський нафтогазоносні райони.

Література

  1. Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004. Т. 3. 752 с.

Автор ВУЕ

П. М. Коржнев


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Коржнев П. М. Афгано-Таджицький нафтогазоносний басейн // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афгано-Таджицький нафтогазоносний басейн (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶