Вапняк

Batugamping.jpg

Вапня́косадова гірська порода, найпоширеніший різновид кальцій карбонату; складається переважно з кальциту з домішками глинистого матеріалу, кремнезему, оксидів заліза та ін.

Характеристика

Колір вапняків переважно білий, світло-сірий, жовтуватий; домішки органічних речовин, сполук заліза, мангану тощо зумовлюють темно-сіре, чорне, буре, червонувате й зеленувате забарвлення.

Фізико-механічні властивості вапняку дуже неоднорідні, але безпосередньо залежать від його структури й текстури.

Густина вапняку 2,7–2,9 г/см3.

Межа міцності на стиск в межах 0,4–300 МПа.

Морозотривкість сягає 300–400 циклів.

Різновиди

За походженням розрiзняють вапняки бiогеннi, хемогеннi, перекристалiзованi, уламковi та змiшаного генезису.

Називають вапняки зазвичай залежно вiд особливостей компонентiв або структур у їхньому складі ― оолiтовi (див. Ооліти), уламковi, черепашковi (див. Черепашка), рифовi (див. Риф). Хімічний склад чистих вапняків близький до кальциту, який містить 56 % СаО і 44 % СО2. Вапняк може містити домішки глинистих мінералів, доломіту, кварцу, рідше — гіпсу, піриту й органічних залишків, які й визначають його назву.

Доломітизовані вапняки містять 4–17 % МgO, мергелисті (див. Мергель) — 6–21 % SiO2 + R2O3, де R ― Fe, Al. Вапняк піщанистий і кременистий містить домішки кварцу, опалу й халцедону. Крім того, розрізняють: вапняк гіркий (зайва назва доломіту); вапняк луговий (зайва назва гажі); вапняк магніїстий (зайва назва доломіту); вапняк фонтенбло (те ж, що й кальцит піщанистий).

Поширення

Одна з найпоширеніших осадових гірських порід на Землі. Поклади вапняку трапляються серед відкладів усіх геологічних систем — від докембрійських до четвертинних; найінтенсивніше утворення вапняків відбувалося у силурійському періоді, карбоні, юрському і верхньому крейдовому періоді.

Вапняк становить 19–22 % від усієї маси осадових порід. Потужність товщ вапняку надзвичайно мінлива: від перших сантиметрів до 5 000 м.

Вапняки в Україні

В Україні поширений в різновікових верствах.

Високоякісний флюсовий вапняк видобувають на Донбасі та в Криму. Рифовий вапняк, що становить 200–300-метрову продуктивну товщу в юрських відкладах у Кримських горах, використовують у металургійній, хімічній промисловості і будівельних матеріалів промисловості. Родовища мохуваткових і нумулітових пиляльних вапняків розробляють у Криму, Причорномор’ї, у Вінницькій області, Хмельницькій області, Чернівецькій області тощо. Унікальним природним утворенням є Товтри. Тут розробляють родовища вапняку, які використовують у цементній (Нігинське родовище в Хмельницькій області) та цукровій (Нігинсько-Вербківське родовище у Хмельницькій, Лисогорське ― у Вінницькій областях) промисловості. Родовища вапняку для виробництва цементу та вапна розвідано в багатьох регіонах України.

Видобувають вапняки відкритим способом.

Використання

Вапняк широко застосовують у промисловості, сільському господарстві та будівництві. У металургії вапняк використовують як флюс. Є головним компонентом у виробництві вапна й цементу.

Використовують також у хімічній та харчовій промисловості: як допоміжний матеріал у виробництві соди вуглекислої, кальцій карбіду, добрив мінеральних, скла, цукру, паперу.

Застосовують для очищення нафтопродуктів, у сухій перегонці вугілля, у виготовленні фарб, мастил, гуми, пластичних мас, мила, ліків, мінеральної вати, для очищення тканин і оброблення шкіри, вапнування ґрунтів.

Вапняк — один з найважливіших будівельних матеріалів (див. Будівельні матеріали нерудні).

Література

  1. Галецький Л. С. Чернієнко Н. М., Брагін Ю. М. та ін. Атлас «Геологія і корисні копалини України». Київ : «Геос-ХХІ століття», 2001. 168 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006. Т. 2. 552 с.
  4. Сивий М., Паранько І., Іванов Є. Географія мінеральних ресурсів України. Львів : Простір М, 2013. 684 с.
  5. Мінеральні ресурси України. Київ : Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд україни», 2018. 270 с.
  6. Mineral Commodity Summaries 2019. Reston : U.S. Geological Survey, 2019. 204 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вапняк // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вапняк (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶