Будівництво

Будівництво житлової та громадської будівель у м. Києві

Будівни́цтво — багатозначний термін.

1) Процес зведення будівель і споруд, що містить також їх капітальний і поточний ремонти, реконструкцію, реставрацію та реновацію.

2) Об’єкт, що будують, разом із територією, на якій виконують будівельні роботи.

3) Вид архітектурної та інженерної діяльності — процес практичної реалізації архітектурного, інженерного проєктів.

4) Галузь матеріального виробництва, в якій створюють і реконструюють основні фонди виробничого і невиробничого призначення: будівлі, споруди, їхні комплекси, інженерна і транспортна інфраструктура (див. Будівництво капітальне).

Залежно від призначення об’єктів розрізняють будівництво

  • промислове;
  • енергетичне;
  • гідротехнічне;
  • транспортне;
  • сільське;
  • житлово-цивільне.

Його продукція — закінчені й підготовлені до введення в експлуатацію нові й реконструйовані виробничі споруди, житлові й громадські будівлі, енергетичні, гідротехнічні, транспортні та інші споруди.

Соціальний характер і соціальну значущість будівництва визначають його включеністю у систему архітектурної діяльності, в якій будівництву передує проєктування. Після завершення будівництва починається експлуатація, тобто споживання його продукту — функціонування будівель, споруд, їхніх комплексів як штучного середовища життєдіяльності людини.

Будівництво відрізняється від інших видів виробництва тим, що його здійснюють просто неба безпосередньо на місці використання продукції. Його створюють і використовують протягом тривалого часу (виробничий цикл триває від декількох місяців до декількох років, період експлуатації обчислюють десятиріччями).

В Україні будівництво розвинулося з часів трипільської культури і представлене численними архітектурними пам’ятками різних історичних епох.

Як і будь-яке виробництво, будівницво в історичному розвитку пройшло ручний, механізований (машинний) і автоматизований етапи. Проте тепер у процесі будівництва одночасно присутні елементи й виробничі процеси, властиві усім трьом етапам. Науково-технічний прогрес і зростання обсягів будівельних робіт супроводжуються розвитком будівельної індустрії та спеціалізацією будівельних організацій, які тепер, на відміну від радянської доби, є суб’єктами господарювання приватної форми власності.

Індустріальне будівництво найпоширеніших типів будинків, які проєктують і зводять з урахуванням потреб масового споживача, називають масовим будівництвом. Воно розвинулося наприкінці 1950-х у колишньому СРСР та в Україні як складова частина великих програм розвитку народного господарства з метою вирішення житлової проблеми у загальнодержавному масштабі. Це було спорудження багато разів повторюваних будівель (житлові будинки, школи, будинки дитячих установ, торгівлі та обслуговування, виробничі споруди тощо). Воно супроводжувалося типізацією архітектурно-планувальних вирішень будинків, уніфікацією будівельних конструкцій та виробів, створенням розвинутої будівельної індустрії. Тепер в Україні за цими принципами будують соціальне житло. Органом державного регулювання будівництва в Україні є Міністерство розвитку громад та територій (Мінрегіон) України, до повноважень якого належать технічне регулювання і стимулювання науково-технічного розвитку, експертиза, державний архітектурно-будівельний контроль і нагляд, програми житлового будівництва, професійна атестація тощо.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 280.
  2. Halliday S. Sustainable Construction. 2nd ed. London; New York : Routledge, 2018. 478 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівництво // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівництво (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶