Комплекс (архітектура)

Ко́мплекс (лат. complex — поєднання) — група будівель і споруд, об'єднаних спільною функцією або схожими функціями, розташована на певній, чітко обмеженій території.

Комплекс споруд кафедрального собору
Светі-Цховелі у м. Мцхеті (Грузія)
Адміністративно-житловий комплекс
Палацу ширваншахів у м. Баку

За призначенням розрізняють комплекси житлові, громадські (серед них — адміністративні, сакральні, спортивні, навчальні), оборонні, промислові (виробничі), поліфункціональні (з поєднанням функцій житлових, сакральних, оборонних тощо). З 20 ст. виділяють комплекси нерухомих пам'яток культурної спадщини. У містобудуванні (урбаністиці) зазвичай акцентують комплекси природні як основу розвитку відповідних населених пунктів та їх систем. У містобудуванні СРСР останньої чверті 20 ст. об’єктами проєктування були комплекси містобудівні.

У разі, якщо комплекс споруд об’єднаний не тільки спільною територією й однорідними функціями, а ще й єдиною композицією, його вважають ансамблем.

Комплекс природний — закономірне просторове сполучення ґрунтів, рослинності, ландшафтних форм (наприклад гірські, пустельні, заплавні комплекси). У широкому значенні — те саме, що ландшафт (див. Природний територіальний комплекс).

Комплекс нерухомих пам’яток культурної спадщини — група міських чи сільських будівель і споруд, що мають історико-культурну цінність і пов’язані між собою так, що їх можна визначити топографічно. До таких комплексів належать не тільки архітектурні ансамблі або окремі пам’ятки архітектури, а й композиційно мало пов’язані між собою споруди різних типів, стилів, форм, хронологічних періодів, історичної та мистецької вартості, які, з позицій пам’яткознавства, мають охоронятися як єдине ціле зі збереженням як окремих компонентів, так і взаємозв’язків між ними.

Комплекс містобудівний — частина мікрорайону, у якій забезпечуються необхідні умови для життя населення. До нього входить одна або декілька груп житлових будинків, підприємства обслуговування, дитячі установи. Потреба розчленування мікрорайону на значно менші частини — комплекси містобудівні — виникла у 1970-х у зв’язку з тим, що повне завершення будівництва мікрорайонів з закладами обслуговування розтягувалося на багато років. Одночасне будівництво протягом 1-2 років і введення в експлуатацію всіх будівель і споруд комплексу містобудівного створювало сприятливіші умови для мешканців незалежно від незавершеності забудови усього мікрорайону.

Література

  1. Вечерський В. Комплекс // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 130.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Комплекс (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Комплекс (архітектура) (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶