Композиція архітектурна

Компози́ція архітекту́рна (лат. compositio — складання докупи, з’єднування) — побудова архітектурного твору з дотриманням закономірностей співвідношення його частин та цілого, деталей та елементів.

Композиція входу на Акрополь у м. Афінах (Греція). Перспектива і план: А – місце розташування глядачів. За О. Шуазі

Ґрунтується на ідейно-образному змісті твору, який є наслідком його функціонального призначення і конструктивного вирішення.

Створення композиції архітектурної (компонування) є творчим процесом, сукупністю дій і рішень архітектора, спрямованих на оптимальне й закономірне поєднання окремих частин простору і об’ємів майбутньої споруди (або кількох споруд) у цілісну й гармонійну структуру споруди, будівлі, архітектурного комплексу, ансамблю тощо. Результатом цього творчого процесу є архітектурна форма, реалізована в натурі, або представлена в макеті чи зображена засобами архітектурної графіки. Композиція архітектурна враховує всі вимоги щодо просторової організації процесів життєдіяльності людини, суспільства і тому є найвищою формою упорядкування середовища людиною.

Мета композиції архітектурної — досягнення єдності форми і змісту архітектурного твору.

Завданнями архітектурної композиції є:

  • раціональна організація об’ємів і просторів відповідно до функціонального процесу, що відбувається у будівлі, споруді, комплексі;
  • виявлення в структурі будівлі, споруди її конструктивної основи (див. Тектоніка);
  • гармонійне, естетично виразне поєднання об’ємів і просторів у цілісну архітектурну форму, яка відповідає змісту суспільної функції чи суспільних процесів, для яких призначено будівлю, споруду, комплекс.

Розрізняють засоби і прийоми композиції архітектурної.

Засоби композиції архітектурної — об’єктивні закономірності організації простору та суспільних процесів у ньому, які людина пізнала й втілює в архітектурну форму. До цих засобів належать властивості та відношення, що визначають тектоніку споруди. Засоби архітектурної композиції поділяють на основні та допоміжні. Основні пов’язані з суттю самої форми, незалежно від сприйняття її людиною (ритм, метр, симетрія, пропорції тощо), а допоміжні пов’язані зі сприйняттям форми людиною (колір, світлотінь, фактура поверхні, декор тощо).

Прийоми композиції архітектурної — принципи та дії щодо використання засобів композиції архітектурної для створення архітектурної форми згідно з архітектурним задумом. Різниця між засобами і прийомами композиції архітектурної полягає в тому, що засоби композиції є об’єктивними властивостями, а прийоми — їх суб’єктивним цілеспрямованим перетворенням у вигляді підпорядкування частин цілому, пропорціонування, вибору типу симетрії, ритмізації форми, її членування, акцентування тощо.

Композицією архітектурною називають також наукову дисципліну – складову частину теорії архітектури, яка вивчає закони, принципи і засоби побудови архітектурної форми, а також відповідну навчальну дисципліну професійної архітектурної освіти.

Література

  1. Тиц А. и др. Основы архитектурной композиции и проектирования. Киев : Вища школа, 1976. С. 64–66.
  2. Мардер А. Композиція архітектурна // Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 131.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Композиція архітектурна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Композиція архітектурна (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶