Ритм (архітектура)

Ритм (від грец. ῥυθμός — розмірність, узгодженість) — закономірне чергування повторюваних елементів (частин) архітектурної форми з можливою зміною властивостей цих елементів.

Ритм. Ритмічні ряди на фасаді дерев’яного будинку в Стародавньому Єгипті: саркофаг у вигляді будинку
Ритмічні ряди на фасаді Капітолійського музею у м. Римі

Ритмічні закономірності повсюдно наявні в живій природі й звідти запозичені людиною для застосування у сфері мистецтва й архітектури. Повторюваними елементами — носіями ритму в окремих спорудах є вікна, двері, арки, простінки, пілони, колони, напівколони, пілястри, лопатки, балкони, еркери, архітектурні деталі тощо, а також окремі частини споруди — ризаліти, портики, лоджії, однотипні секції в секційному будинку. У забудові вулиць, площ, містобудівних утворень повторюваними елементами, що створюють ритмічну послідовність, є будинки і споруди, прийоми розпланування, елементи благоустрою та озеленення, малі архітектурні форми тощо.

Ритм може бути:

  • простим, або метром — повторенням ідентичних елементів (частин) з однаковими інтервалами (колони в античному грецькому храмі, панелі в панельному будинку);
  • складним — зі збільшенням чи зменшенням інтервалів між елементами і зміною ступеня складності та/або розмірів самих елементів.

Складний ритм створює ілюзію руху архітектурної форми, тобто надає їй динамічності.

Метр як простий ритм при візуальному сприйнятті його у перспективі перетворюється на складний ритм, оскільки його елементи і проміжки між ними зменшуються з віддаленням від глядача.

В одній архітектурній формі можуть поєднуватися два чи декілька ритмічних рядів, що складаються з різних елементів з неоднаковими проміжками між ними (фасад Капітолійського музею у м. Римі — див. Капітолійський ансамбль у Римі).

Закономірності створення ритмічних композицій використовують в архітектурі усіх цивілізацій із найдавніших часів. Ритм є сильним засобом упорядкування архітектурної форми: він робить її зрозумілою і комфортною у сприйнятті пересічної людини. Як об’єктивна властивість архітектурної форми ритм є важливим і незамінним засобом архітектурної композиції.

Література

  1. Мардер А. Ритм // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 255.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 361.

.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ритм (архітектура) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ритм (архітектура) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.11.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶