Ризаліт

Ризалі́т (від італ. risalita — виступ) — частина будівлі (споруди), що виступає назовні за основну площину фасадної стіни.

Ризаліти на фасадах палацу Сумовських у м. Сумах.
Ризаліти, увінчані трикутними фронтонами й наметовими дахами, на фасадах Вишневецького палацу

Ризаліт, на відміну від кріповки, виступає вперед більше, ніж на товщину стіни, але менше, ніж на ширину будівлі (споруди). Це дає можливість за потреби влаштовувати у бічних стінах ризаліту вікна і двері. Виступ ризаліту на всю висоту фасаду, від фундаменту до вінчального карниза, зазвичай прямокутний у плані, але може бути і гранчастим чи напівциркульним (у вигляді напівротонди). Як правило, на кожному з фасадів будівлі (споруди) ризаліти розміщують симетрично, прикрашають портиками, колонами, напівколонами, пілястрами й увінчують фронтонами, аттиками, парапетами, балюстрадами, вежами, куполами, наметовими дахами тощо (Вишневецький палац).

Ризаліти не впливають суттєво на розпланування будівлі (споруди), але значно збагачують її загальну композицію і пластичну виразність фасадів.

У добу Відродження ризаліти застосовували в репрезентативних спорудах (палацах, ратушах тощо); найбільшого поширення набули в стилях бароко, класицизму, історизму. Для стилю модерн характерне асиметричне (див. Асиметрія) розміщення ризалітів на фасадах будівель.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 361.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. 472 с.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 189.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Ризаліт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ризаліт (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶