Палац

Пала́ц (від італ. palazzo, з лат. palatium) — велика репрезентативна будівля житлового чи громадського призначення, резиденція правителя, органів влади, житло заможного представника соціальної еліти.

Палац. Палац доби бароко Кадріорг у м. Таллінні
Палац. Палац доби класицизму у м. Варшаві: колишній палац Радзивіллів, тепер – президентський палац
Палац. Палац Потоцьких доби історизму у м. Львові, тепер музей

Історична довідка

Назва походить від найменування одного з семи пагорбів м. Рима — Палатину, на якому містилися палаци римських імператорів. Найдавніші палаци відомі з бронзового віку як осередки влади з житловими, адміністративними, сакральними приміщеннями, архівами, бібліотеками, складами продовольства, зброї, амуніції тощо: палаци фараонів у Стародавньому Єгипті, правителів (царів) у Давній Месопотамії та на острові Крит (Кносський палац). З огляду на поєднання функцій стародавні палацові комплекси включали як парадні пишно декоровані (див. Декор), так і допоміжні, господарські приміщення, двори різного призначення, сади і парки [(палаци римських і візантійських імператорів у містах Римі й Константинополі (тепер м. Стамбул)]. Деякі палаци мали оборонні укріплення й включали казарми та виробничі корпуси (Палац імператора Діоклетіана). У Європі доби середньовіччя палаци поступилися замкам. З доби Відродження у великих, добре укріплених містах (Париж, Рим, Флоренція) почали зводити палаци як резиденції муніципальної влади, згодом — як багаті міські особняки. У добу абсолютизму в Західній Європі з’явилися великі палацово-паркові ансамблі з просторими внутрішніми дворами, анфіладним розплануванням, залами для колекцій творів мистецтва тощо (Луврський палац, Версальський палац і парк, Шонбрун).

Характеристика

Палаци — малоповерхові (від одного до трьох поверхів), зазвичай муровані, іноді дерев’яні чи фахверкові (див. Фахверк) будівлі симетричної композиції з анфіладами парадних зал, житловими покоями та допоміжними приміщеннями, іноді доповненими бібліотеками, картинними галереями, палацовими храмами чи каплицями, театрами, зимовими садами, оранжереями тощо. Палац зазвичай складався з кількох корпусів — найбільшого центрального і симетрично розташованих обабіч кількох флігелів житлового та господарського призначення. Флігелі з центральним корпусом могли бути з’єднаними галереями. Архітектурне вирішення палаців було монументальним і підкреслено парадним, із застосуванням ордера архітектурного (палац Радзивіллів у м. Варшаві, тепер — президентський палац) та скульптурної пластики (палац Кадріорг у м. Таллінні).

З 19 ст. палацами стали називати споруди та комплекси, які обслуговують політичне та культурне життя суспільства — палаци парламенту, уряду, правосуддя, культури, мистецтв, техніки, спорту, одружень, дітей та юнацтва тощо (Вестмінстерський палац у Лондоні, Палац Парламенту в Бухаресті).

Палаци в Україні

У Давній Русі князівські палаци відомі з 10–11 ст. (князівські палаци довкола Десятинної церкви у м. Києві). Муровані палаци у складі замків відомі з початку 15 ст. (Верхній замок у Луцьку), з 18 ст. замки перебудовують на палаци (Вишневецький палац). У середині 18 ст. під впливом праць архітектора А. Палладіо сформовано типи міської палацової споруди та палацу у заміській садибі. Протягом 18–19 ст. унікальні палацово-паркові ансамблі створено в містах Глухові й Батурині для гетьмана К. Розумовського (Палац Кирила Розумовського в Батурині, Палац Кирила Розумовського в Глухові), у Києві для імператорської родини (Маріїнський палац у Києві), у численних селах і містечках на всій території України (Палац Потоцьких у Тульчині). Більшість з них знищено під час революційних подій 1917–1920 (Палац Кочубеїв у Диканьці). Найкращі зі збережених тепер є державними історико-культурними заповідниками (Садиба в Качанівці, Садиба Чечелів у Самчиках) чи музеями (Палац Потоцьких у м. Львові, тепер один з корпусів Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького).

Література

  1. Тищенко О. Палац // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 80–81.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 310–311.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 66–67.
  4. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 118.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Палац // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Палац (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶