Флігель

Прибудований флігель (праворуч) палацу (ліворуч) Садиби в Качанівці.
Окремо розташований флігель (праворуч) Палацу Кирила Розумовського в Батурині

Флі́гель (від нім. flügel — крило, рамено) — бічна прибудова до житлового, садибного будинку, вілли, палацу або невелика житлова будівля поряд із головним корпусом палацу чи у дворі великої будівлі.

Композиційну схему вілли, палацу з двома симетрично розташованими обабіч флігелями розробив у другій половині 16 ст. в Італії архітектор А. Палладіо. Завдяки його друкованим працям така композиція поширилася в Європі протягом 17–18 ст. і стала характерною для стилів бароко і класицизму. Флігелі призначалися для гостей як тимчасове житло, для обслуги — як постійне житло. Згідно з традиціями Речі Посполитої кухня садиби, палацу мала розміщуватися в окремому кухонному флігелі (Віляновський палацово-парковий ансамбль у Варшаві). Флігелі могли бути прибудованими впритул до головного корпусу палацу (Садиба в Качанівці), розташованими окремо (Палац Кирила Розумовського в Батурині) або поєднаними з головним корпусом галереями (Палац Потоцьких у Тульчині).

Додатково

Наприкінці 19 — на початку 20 ст. під час «будівельного буму» у м. Києві та інших великих містах України (Львів, Одеса, Харків) власники прибуткових будинків у гонитві за надприбутками забудовували житловими флігелями внутрішні двори своїх будинків, інколи в 2–3 ряди, що створювало некомфортні умови для проживання в них.

Література

  1. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 427.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Флігель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Флігель (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶