Садиба

Сади́бакомплекс житлових, господарських та інших споруд із садом, городом, парком, що становлять єдине функціональне й архітектурне ціле на чітко визначеній території.

Садиба. Селянська садиба в експозиції Національного музею народної архітектури і побуту України.
Садиба. Садиба І. Франка у с. Нагуєвичах Львівської області.

В Україні найдавнішими відомими садибами були міські й заміські боярські двори Давньої Русі. У пізньосередньовічні й ранньомодерні часи шляхетські садиби та садиби козацької старшини мали огороджену територію та розвинений набір будівель і споруд різного функціонального призначення – житлових, господарських, виробничих, допоміжних (житловий будинок, флігелі, кухня, стайні, возівні, хліви, стодоли, клуні, комори, кузні, вітряки тощо), а також земельних ділянок різного використання (парадний і господарський двори, сад, город, парк).

Селянська садиба зазвичай включала хату, комору й господарські споруди та поділялася на «чистий» і господарський двори, сад і город, на якому стояла клуня відокремлено від інших споруд (задля пожежної безпеки). Тепер традиційні садиби представлено в українських музеях просто неба, а також у меморіальних садибах (батьківська садиба І. Франка у с. Нагуєвичах Львівської області).

З другої половини 18 ст. поміщицькі садиби формують на засадах регулярного розпланування з прямою алеєю, що вела від в’їзної брами до парадного двору, утвореного головним будинком (палацом) і бічними флігелями. З середини 19 ст. набули поширення садибні пейзажні (ландшафтні) парки з мальовничим розплануванням, павільйонами й альтанками класицистичних форм, обелісками, статуями, вазами тощо, розміщеними серед груп дерев, часто по берегах річок, струмків, ставів і озер. Зразками збережених поміщицьких садиб є: Садиба в Качанівці, Садиба Ґалаґанів у Сокиринцях, Садиба Дараганів у Покорщині, Садиба Комарів-Чихачових у Мурованих Курилівцях, Садиба Лінтварьових на Луці, Садиба Стецьких у Великих Межирічах, Садиба Чечелів у Самчиках.

Тепер садибою називають ділянку землі з розміщеними на ній житловим будинком, господарськими спорудами, садом і городом, що перебувають у будь-чиїх власності чи користуванні. Вулиці й квартали, забудовані садибами, утворюють райони з садибним типом забудови, характерні для малих і середніх, а також околиць великих міст України.

Література

  1. Тищенко О. Садиба // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 294.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Садиба // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Садиба (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶