Парк

Парк. Регулярний парк епохи бароко (палацово-парковий ансамбль герцога Е.-Й. Бірона у м. Рундале)
Парк. Фрагмент регулярного парку епохи бароко, прикрашеного парковою скульптурою (Віляновський палацово-парковий ансамбль у м. Варшаві)
Парк. Ландшафтний парк з озером і водоспадом (Скаришевський парк у м. Варшаві)
Парк. Парк «Софіївка» в м. Умані

Паркфр. parc, від лат. parricus — огороджене місце) — призначена для відпочинку територія з природними або штучними зеленими насадженнями, алеями, водоймами та парковими спорудами.

Від саду парк відрізняється відсутністю утилітарних функцій (вирощування плодів, ягід, лікарських рослин тощо). Проте основні засади створення парків і садів дуже схожі, тому їх поєднано поняттям «садово-паркове мистецтво» (садово-паркова архітектура).

Історична довідка

Найдавніші парки відомі у Давній Персії, де їх використовували як мисливські угіддя, Давньому Китаї, Давній Месопотамії та Стародавньому Єгипті — при палацах правителів і знаті. Тоді було сформовано основні характеристики парків: наявність огородженої території (зазвичай прямокутної в плані), упорядкованих водойм, доріжок, споруд для відпочинку. У Давній Греції парки прикрашали скульптурами та малими архітектурними формами. У середньовіччі в Європі поширені регулярні монастирські сади і парки при замках. У добу Відродження в Італії сформовано ренесансний тип регулярного парку з симетричними композиціями й зеленими насадженнями, яким надавали чітких геометричних форм, з фонтанами, скульптурами й лавами для відпочинку (сади Боболі у м.  Флоренції). Ці принципи успадковано регулярними парками стилю бароко, поширеним в Європі з 17 ст. (Версальський палац і парк, Шонбрун, парки Во-ле-Віконт, Віляновського палацово-паркового ансамблю у Варшаві, палацово-паркового ансамблю герцога Е.-Й. Бірона у м. Рундале, Латвія тощо). Із середини 18 ст. під впливом романтизму поширився принципово відмінний пейзажний або ландшафтний тип парку, для якого характерна мальовничість природних форм й відсутність жорстких геометричних композицій. Оскільки цей тип парку сформовано в Англії, його ще називають англійським парком. Парки, створені у більшості великих міст Європи й Америки у 19 ст., здебільшого є ландшафтними (Булонський Ліс у м. Парижі) і поєднують характерні риси регулярних і пейзажних парків з атракціонами, звіринцями, спортивними майданчиками тощо (Венсенський Ліс у м. Парижі; Центральний парк у м. Нью-Йорку, США; Скаришевський парк у м. Варшаві, Польща).

Характеристика

Парк має: чітко визначену територію, розпланувально і просторово виділену в міській забудові; характерний рельєф місцевості, зазвичай з акваторіями (озеро, став, річка, струмок); певний дендрологічний склад рослинності, нерідко з екзотами; мережу доріг, алей, стежок, площ і полян; оранжереї, інші споруди та малі архітектурні форми рекреаційного призначення.

Парки розрізняють:

  • за призначенням — культури і відпочинку, спортивні, дозвілля, ботанічні, природні, меморіальні, дитячі тощо;
  • за місцем у містобудівній системі — міські, районні, заміські, на міжселищних територіях, садибні тощо;
  • за площею — малі (до 10 га), середні (10–50 га), великі (50–200 га) і найбільші (понад 200 га);
  • за організацією простору — регулярні та ландшафтні або пейзажні.

Парки в Україні

У регулярних парках, відомих з 17 ст., переважали симетричні просторові композиції, зеленим насадженням надавали геометричних форм, використовували тераси, водойми окантовували чіткими кам’яними парапетами тощо (Підгорецький парк, колишній Царський сад у м. Києві). Для пейзажних парків, поширених із кінця 18 ст., характерна вільна організація простору і мальовниче угрупування рослинних форм, що відбивають натуральні форми природного ландшафту, криволінійний рисунок алей і доріжок (Парк «Софіївка» в м. Умані 1796—1801; парк "Олександрія" у м. Білій Церкві 1797—1798; дендропарк "Тростянець" у Чернігівській області 1834; Стрийський парк у м. Львові 1876—1894). З першої третини 20 ст. у формуванні парків поєднували елементи регулярних і пейзажних парків з об’єктами монументального мистецтва (парк Слави у м. Києві).

Література

  1. Нельгівський Ю., Саніна Л. Парк // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 208-209.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 320.
  3. Безродний П. Архітектурні терміни: Короткий російсько-український тлумачний словник. 2-ге вид., випр. та допов. Київ : Вища школа, 2008. С. 154–155.
  4. Дерлеменко Є. Парки України. Київ : Балтія-Друк, 2008. 272 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Парк // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Парк (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶