Комора (приміщення)

Комора

Комо́ра [ лат. camara (camera) — склепінчаста стеля, склепіння, від грец. ϰαμάρα — склепіння, кімната зі склепінням] — господарська споруда або приміщення для зберігання майна.

Чотирикутна в плані дерев’яна споруда, перекрита наметовим зрубним склепінням, із підлогою, піднятою над рівнем землі, під двосхилим чи чотирисхилим дахом, із ґанком чи мініатюрною колонною галереєю на головному фасаді, без вікон (їх заміняли вентиляційні отвори угорі), з міцними дверима й замком. Призначена для зберігання цінного майна, харчових продуктів, насамперед — зерна у засіках (спеціальних ящиках). Має також діалектні назви: житниця, шпихлір та інші.

Муровану комору називали кам’яницею, велику комору для зберігання запасів зерна сільської громади — гамазеєм. У селянському дворі комора була найважливішою спорудою. Її ставили навпроти хати так, щоби вхід на головному фасаді завжди був у полі зору господаря (господині), щоб його було добре видно з хатніх вікон. Дерев’яне різьблення, яким прикрашали балки і колони ґанку, галереї, було оберегом.

Комора є одним із найархаїчніших і найпростіших типів споруд у масовому будівництві, що не зазнав суттєвих змін протягом історичних епох. У білорусів, литовців, поляків, інших народів Центральної Європи поширені двоповерхові комори, так звані лямуси. На українські дерев’яні комори дуже схожі японські, причому в Японії комора для збіжжя є прототипом дерев’яного храму.

Комора могла бути не тільки окремою спорудою, а й приміщенням селянської хати, вхід до якого влаштовували з сіней. Тепер коморою зазвичай називають господарське, складське приміщення у житлових і нежитлових будівлях.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 16.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 222.
  3. Тарас Я. Українська сакральна дерев’яна архітектура: словник-довідник. Львів : Інститут народознавства Національної академії наук України, 2006. С. 217–218.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Комора (приміщення) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Комора (приміщення) (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶