Кам'яниця

Кам’яни́ця — багатозначний термін:

Ренесансна кам'яниця на площі Ринок
у м. Жовкві
Кам'яниця Ґалаґана (полковий арсенал)
у м. Прилуках

1) Загальна назва будь-якої цивільної будівлі, мурованої з каменю (звідси й назва) чи цегли.

2) Мурований міський будинок, поширений у Центрально-Східній Європі та західних областях України з часів середньовіччя. Поєднував житлову функцію з комерційною (крамниці, майстерні на першому поверсі, житло власника на другому, складські приміщення у підвалах та на горищі). Кам’яниці мали від 2 до 4 поверхів, підвали нерідко — двоповерхові. У плані прямокутні, витягнуті углиб кварталу забудови. Виходили на вулицю вузькими фасадами, на яких вміщалося в ряд тільки 3 вікна (Чорна кам’яниця у Львові); зрідка траплялися 6-віконні кам’яниці, які свідчили про належність власників до суспільної еліти (Королівська кам’яниця у Львові — див. Площа Ринок у Львові). Перед головними фасадами кам’яниць влаштовували аркади-галереї торговельного призначення (кам’яниці на площі Ринок у м. Жовкві Львівської області). Кам’яниці збереглися у старовинній забудові міст Львова, Жовкви, Кам’янця-Подільського та інших міст західних областей України.

3) Мурований з цегли будинок у Наддніпрянщині, на Лівобережній Україні та Слобожанщині 17–18 ст. господарського (найчастіше) або житлового призначення. Споруджували одно- і двоповерховими з підвалами, одно- та багатокамерними. Такі кам’яниці як житлові будинки не набули поширення, оскільки вважали, що мешкання в них шкодить здоров’ю через надмірну вогкість, ураження пліснявою і цвіллю (грибком). Ці недоліки були зумовлені відсутністю вертикальної і горизонтальної гідроізоляції підмурків. Житловими кам’яницями були будинки Мазепи в Чернігові, Биковського в Києві, В. Кочубея у м. Батурині, П. Полуботка у м. Чернігові, кам'яниця Лизогубів у Седневі. Кам’яницями адміністративного призначення були Полкова канцелярія в Козельці, Будинок Київського магістрату. Суто господарське призначення (зберігання цінностей, зброї тощо) мали кам’яниці Полуботків у Любечі, Дараганів у Покорщині (див. Садиба Дараганів у Покорщині), Ґалаґана (полковий арсенал, полкова скарбниця) у м. Прилуках Чернігівської області та інші. У таких кам'яницях відсутні опалювальні прилади (печі, груби, каміни). Кам'яниці були поширені у м. Києві, столичних, полкових і сотенних містах (Батурин, Глухів, Чернігів, Ніжин, Прилуки, Седнів, Любеч). Тепер усі збережені кам'яниці є пам'ятками архітектури національного значення.

Література

  1. Пламеницька О. Кам'яниця // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 114-115.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва; Головкиївархітектура, 2002. С. 192.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 112.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Кам'яниця // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Кам'яниця (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶