Мазепи будинок у Чернігові

Мазепи будинок у Чернігові. Літографія за рисунком О. Сластіона, 1890-ті
Мазепи будинок у Чернігові. Загальний вигляд
Мазепи будинок у Чернігові. Західний фасад
Мазепи будинок у Чернігові. План

Мазе́пи буди́нок у Черні́гові, будинок Якова Лизогуба, будинок полкової канцелярії — пам’ятка архітектури національного значення, Україна.

Розташований у парку в історичному центрі міста на території дитинця біля краю високого правого берега р. Десни.

Історична довідка

Мурований будинок споруджено в 1690-х на території Чернігівської фортеці недалеко від замкового рову, ймовірно артіллю майстрів, яка тоді вела значні будівельні роботи в Чернігові й Седневі на замовлення батька і сина Якова Кіндратовича (1620–1698; теперУкраїна) і Юхима Яковича (1650-і–1704; теперУкраїна) Лизогубів. Первісно будинок належав чернігівському полковнику Я. Лизогубу, а після його смерті — гетьманові І. Мазепі. У 18 ст. тут містилася полкова канцелярія Чернігівського козацького полку, згодом — магістрат і повітова скарбниця. З цими обставинами пов’язані три різні назви цієї пам’ятки, які вживають у літературі й державних документах. У 2-ій половині 18 ст. до північного фасаду прибудовано тамбур з фігурним фронтоном та влаштовано ще один невеликий тамбур — вхід у підвал знадвору.

У 1860-х — 1870-х в будівлі розмістили губернський архів. Тоді в одному зі склепінь прорубано люк для виходу на горище (первісно ходи в підвал і на другий поверх містилися в товщі внутрішньої поперечної стіни), розібрано 4 опалювальні печі й частину склепінь, пробито нові вікна на східному й західному фасадах, покриття даху зроблено з покрівельної сталі (первісне могло бути з черепиці).

Реставровано в 1954, 1964–1965 та 1969–1972.

У 1963 пам’ятку передали Чернігівському обласному історичному музею і від 1965 тут розмістився його художній відділ.

З 1983 використовують як фондосховище Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського.

Характеристика

Будинок одноповерховий, шестикамерний типу «хати на дві половини», на такому ж підвалі, прямокутний в плані, розмірами 21 x 16 м. Двокамерні (парадні та «чорні») сіни ділять будинок на дві половини — західну (чоловічу) й східну (жіночу), у кожній з яких по дві кімнати. Зараз будівля має двосхилий дах із монументальними трикутними фронтонами на причілках. Первісна форма даху та фронтонів не з’ясована. Усі приміщення перекрито системою коробових склепінь із розпалубками (у двох західних кімнатах склепіння втрачені). Такими ж склепіннями перекрито підвальні приміщення. Оздоблення потинькованих і побілених фасадів збагачується й ускладнюється від східного фасаду до західного та південного. Всі форми декорулопатки, пілястри, півколонки, карнизи з розкріповками, кронштейни, наличники й пластичні розірвані сандрики набрано зі спеціально виготовленої фігурної цегли. На кутах будинку — широкі пілястри. Стіни вінчає масивний розкріпований карниз. Мальовнича пластика фасадів розрахована на активну світлотінь. В архітектурному образі будівлі, в її розпланувально-просторовій композиції, характері фасадів та формах декору органічно поєднано найприкметніші риси тогочасної української і московської архітектури.

Значення

Будинок Мазепи у Чернігові є найімпозантнішою цивільною будівлею Лівобережної України 17 ст. та окрасою Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів Стародавній».

Література

  1. Ернст Ф. Мазепин будинок у Чернігові (До історії культурних взаємин України з Москвою в кінці XVII століття) // Чернігів і північне Лівобережжя: огляди, розвідки, матеріали. Київ : Держвидав України, 1928. С. 347–367.
  2. Логвин Г. Чернигов, Новгород-Северский, Глухов, Путивль. Москва : Искусство, 1980. С. 71.
  3. Вечерський В. В., Годованюк О. М., Тиманович Є. В. та ін. Пам’ятки архітектури й містобудування України: Довідник Державного реєстру національного культурного надбання. Київ : Техніка, 2000. С. 290.
  4. Вечерський В. В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 38–39.
  5. Адруг А. Будинок полкової канцелярії в Чернігові. Чернігів : Центр науково-технічної і економічної інформації, 2007. 30 с.
  6. Адруг А. Архітектура Чернігова другої половини XVII — початку XVIIІ століть. Чернігів : Центр науково-технічної і економічної інформації, 2008. 224 с.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мазепи будинок у Чернігові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мазепи будинок у Чернігові (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶