Історичний центр міста

Істори́чний центр мі́ста — центральна найдавніша частина міста, в якій зосереджено об’єкти культурної спадщини.

Історичний центр м. Сум
Історичний центр м. Чернігова
Історичний центр м. Києва

Історична довідка

Уперше на міжнародному рівні поняття застосовано 1964: у м. Венеції загальні збори Другого міжнародного конгресу архітекторів і технічних спеціалістів з охорони пам’яток ухвалили документ рекомендаційного характеру — Пропозиції щодо охорони та реабілітації історичних центрів міст. У ньому сформульовано вимоги щодо виконання наукових досліджень та вжиття практичних заходів з охорони культурної спадщини, зосередженої в історичних центрах старовинних міст. Це вплинуло на реформування законодавства в європейських країнах. В Австрії ухвалено окремі закони про охорону історичних центрів міст Зальцбурга (1967; див. Зальцбурга історичний центр), Граца (1974; див. Граца історичний центр та замок Еггенберг), історичних центрів міст і міського середовища федеральної землі Тіроль (1976). У Німеччині законоположення про охорону історичних центрів міст віднесено до федерального рівня правового регулювання і викладено в законі про упорядкування навколишнього середовища (1965), Федеральному будівельному законодавстві (1976) та в законі про обмеження в містобудуванні (1976). В Італії виділено історичні міста категорії А, в історичних центрах яких будь-яке нове будівництво заборонено. Історичні центри багатьох стародавніх міст світу внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Авіньйона, Гімарайша, Зальцбурга, Кордови, Морелії, Риги, Сакатекаса, Сани, Сієни, Сьєнфуегоса, Тельча, Урбіно, Флоренції, Шахрисабза, Ярославля.

В Україні за радянської доби цінність історичних центрів міст усвідомлена фахівцями з 1960-х. Щодо історичних центрів міст застосовувалася одна з трьох стратегій:

За часів незалежності позитивною тенденцією є спроби комплексного благоустрою з частковою реконструкцією історичного центру міста (Глухів, Івано-Франківськ, Коломия, Охтирка, Полтава, Суми, Чигирин та інші).

Характеристика

Межі історичного центру міста визначають фахівці за результатами історико-архітектурних та історико-містобудівних досліджень. Для стародавніх міст ці межі часто збігаються з лініями середньовічних укріплень (Кам’янець-Подільський, Чернігів). Здебільшого історичний центр міста визначають як територію, що мала міську забудову в другій половині 19 ст. Збереження традиційного характеру середовища й провідної ролі архітектурної спадщини є пріоритетним напрямом діяльності в історичному центрі міста, для чого у ньому визначають один або кілька історичних ареалів. У подальшому містобудівному і соціально-економічному розвитку міста керуються принципом підпорядкування сучасних функцій і потреб вимогам охорони культурної спадщини, можливостям практичного використання старовинних будівель, споруд, комплексів і ансамблів. Збереження нерухомої культурної спадщини і традиційного характеру середовища в історичних центрах міст забезпечується шляхом:

Під час російсько-української війнивнаслідок обстрілів і бомбардувань (2022) армією Російської Федерації зазнали руйнувань історичні центри міст України: Дніпра, Запоріжжя, Ізюма, Маріуполя, Миколаєва, Охтирки, Тростянця, Харкова, Чернігова та інших. Їхня повоєнна відбудова передбачає реставрацію пам’яток, реконструкцію історичної забудови зі збереженням традиційного характеру середовища.

Джерела

  1. Збірник нормативно-правових актів сфери охорони культурної спадщини. Чернігів : Деснянська правда, 2011. 796 с.

Література

  1. Вечерський В. Спадщина містобудування України: Теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць. Київ : Головкиївархітектура ; Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2003. 560 с.
  2. Вечерський В. Охорона культурної спадщини в історичних містах // Сіверщина в історії України : в 15 вип. Київ; Глухів : Центр пам’яткознавства НАН України, 2019. Вип. 12. С. 7–9.
  3. Вечерський В. Збереження історичного міського середовища: у полоні старих помилок // Методологія збереження і регенерації історичного міського середовища. Львів : Растр-7, 2022. С. 15–23.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Історичний центр міста // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Історичний центр міста (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶