Місто історичне

Мі́сто істори́чнемісто, яке зберегло свій історичний ареал з об’єктами культурної спадщини і пов’язані з ними розпланування та форму забудови, типові для певних культур або періодів розвитку.

Місто Чеський Крумлов, Чехія
Місто Бучач Тернопільської області, Україна.
Місто Кременець Тернопільської області, Україна.

Історична довідка

Уперше термін застосовано в Міжнародній хартії з охорони історичних міст (англ. Charter on the Conservation of Historic Towns and Urban Areas, так звана Вашингтонська хартія). Її ухвалила Міжнародна рада з питань пам'яток і визначних місць (ІCОМОS) на конгресі 1987 у м. Вашингтоні. Відповідно до Хартії кожне історичне місто є цілісною пам’яткою, тож у ньому підлягає охороні ландшафт, розпланування, форма і вигляд будівель і споруд та найголовніше — «історичний характер міста та сукупність матеріальних і духовних складових, які виражають його образ». Підкреслено, що дієве збереження історичного міста має стати невід’ємним складником цілісної політики економічного та соціального розвитку. Відповідно до цих настанов унесено зміни в законодавство багатьох країн (Австрія, Польща, Чехія, Німеччина та інші).

У Франції згідно з програмою «100 міст» у реєстр ландшафтів, що охороняються, включено історичні центри 100 міст з населенням понад 20 тисяч осіб.

В Італії всі історичні міста як об’єкти охорони поділено на дві категорії. Категорія А — історичний центр, де будь-яке нове будівництво заборонено. Категорія Б — квартали, в яких допускаються певні зміни за спеціальним дозволом.

У Німеччині в Баварії до історичних міст застосовують поняття «архітектурний ансамбль» і під охороною держави перебувають 600 таких ансамблів.

У 2000 в українському законодавстві вперше з'явилися поняття і термін «історичне населене місце» (у Законі України «Про охорону культурної спадщини»). Під населеними місцями розуміють міста, селища та села. Постановою Кабінету Міністрів України 26.07.2001 № 878 затверджено Список історичних населених місць України. Він містить 401 населене місце — міста і селища. Жодне село до нього не потрапило, тож по суті це список історичних міст.

Згідно з рішенням Уряду 2001 для кожного історичного міста необхідно:

а) межі й режими використання історичних ареалів;

б) межі й режими використання зон охорони пам'яток.

Усі програми і концепції соціально-економічного й культурного розвитку, проєкти розпланування, забудови, реконструкції, що стосуються історичних ареалів цих міст, мають погоджуватися з центральним органом охорони культурної спадщини. У цих містах органи місцевого самоврядування можуть створювати свої органи охорони культурної спадщини.

Постановою Кабінету Міністрів України 03.07.2006 № 909 затверджено Порядок визнання населеного місця історичним. Ним визначено, що після занесення історичного міста до Списку історичних населених місць України підлягає коригуванню генеральний план міста.

Характеристика

В історичних містах охорона нерухомої культурної спадщини має специфіку, зумовлену як комплексністю й численністю пам’яток, так і законодавчою вимогою щодо збереження традиційного характеру середовища. Найдієвішими заходами, які забезпечують на практиці містобудівну охорону пам’яток у комплексі зі збереженням традиційного характеру середовища історичних міст є:

  • дослідження архітектурної та містобудівної спадщини в межах міста з метою виявлення об’єктів культурної спадщини, які заслуговують занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України;
  • підготовка облікової документації (паспортизація пам’яток) та експертна оцінка з подальшою державною реєстрацією таких об'єктів;
  • розроблення історико-архітектурних опорних планів історичних міст;
  • визначення історичних ареалів міст та затвердження їхніх меж і режимів використання;
  • опрацювання і затвердження проєктів меж і режимів використання зон охорони пам’яток у межах всього історичного міста;
  • інтеграція історико-архітектурних опорних планів у розроблення (коригування) генеральних планів відповідних історичних міст.

Значення

Під час російсько-української війни 2022 внаслідок обстрілів і бомбардувань армією Російської Федерації зазнали значних руйнувань історичні міста України: Ізюм, Маріуполь, Мелітополь, Миколаїв, Охтирка, Тростянець, Харків, Херсон, Чернігів та інші. Їхня повоєнна відбудова передбачає реставрацію пам’яток та збереження традиційного характеру середовища.

Джерела

  1. Про охорону культурної спадщини: Закон України № 1805-III від 8 червня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. 2000. № 39. Ст. 333. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1805-14
  2. Збірник нормативно-правових актів сфери охорони культурної спадщини / Авт.-упоряд.: О. М. Сердюк, Т. А. Бобровський, Л. М. Кириленко. Чернігів : ВАТ «РВК «Деснянська правда», 2011. 796 с.

Література

  1. Вечерський В. Спадщина містобудування України: Теорія і практика історико-містобудівних пам’яткоохоронних досліджень населених місць. Київ : Головкиївархітектура ; Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2003. 560 с.
  2. Вечерський В. Охорона культурної спадщини в історичних містах // Сіверщина в історії України : в 15 вип. Київ; Глухів : Центр пам’яткознавства НАН України, 2019. Вип. 12. С. 7–9.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Місто історичне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Місто історичне (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶